.:: پايگاه جامع اطلاع رسانی سازمان نظام پزشکی شهرستان مشهد ::. - .:: پايگاه جامع اطلاع رسانی سازمان نظام پزشکی شهرستان مشهد ::.
بسم الله الرحمن الرحیم
امروز : شنبه, 27 مرداد 1397

مقاله ها

اطلاعیه مهم روابط عمومی سازمان نظام مشهد در رابطه با ...

در رابطه با رنجش و ملالی که همکاران عزیز پرستارمان را آزره خاطر کرده ؛ روابط عمومی سازمان نظام پزشکی مشهد مطلب زیر را منتشر نموده است .

سخنی با طنز پردازان

می گویند طنز به رقصیدن در میدان مین می ماند و پر بیراه نگفتند و طنز هر چه سخت باشد  در ایران سخت تر و دشوارتر است که هزار خط قرمز هم تو را احاطه کرده ، مبادا به فلان گروه توهین شود .

فلان امر مقدس خدشه دار گردد و یا فلان ارباب قدرت را خوش نیاید .

فلان قوم فلان زبان فلان شهر و فلان روستا و .... همه آماده اند تا رنجیده خاطر شوند و چون یکی رنجید دیگران هم به او می پیوندند و موجی بزرگ دودمان طنز پرداز را بر باد می دهد .

به خاطر داریم که عمو های فیتیله ای که تمام عمرشان و سیاهی موهایشان را در شاد کردن بچه های این مملکت صرف کرده بودند ، چگونه به یک اشتباه آن بر سرشان رفت که رفت . تازه اینها همه در صورتی است که حساب لودگی و مسخره گی را از طنز فاخر جدا کنیم و در این مورد خاص بعید است بتوان از نام طنز استفاده کرد .

اینهمه راه گفتم تا بگویم سختی کار طنز را می شناسم و ارزش خدمت تان را ، اما و هزار اما ، آیا شما هم حساسیت های مخاطبانتان را می شناسید ؟

ایا خدوم تر و مهربانتر از پرستاران سراغ دارید ؟

نه این است که مثال محبت مادر را به پرستاری از کودک بیمار خویش می زنند ؟

و آیا همین پرستاران مادران مهربان هزاران کودک بیمار نیستند ؟

که شب و روز خود را چه در بیماری و چه در سلامتی و چه آنگاه که کودک خودشان بیمار است بر بالین کودکان ما شمع محبت می افروزند ؟

کدامیک از ماست که خودش یا عزیزش شبی از گرمای محبت این فرشتگان سفید پوش جانی دوباره نیافته باشد ؟

آیا دشوارتر از کار آنان سراغ دارید ؟

در کشوری که دریافت هر خدمتی از هر سازمانی گاه جان سوز و رنج آور است ، ارائه خدمت به افرادی که به علت بیماری و درد گاهی کم صبر و خشمگین هم هستند و اطرافیانی که از ترس فقدان عزیزشان بیمناک و آشفته ، می دانید چگونه است ؟

فقط کافیست امار رسانه ای شده پرستاران و پزشکان کتک خورده و آسیب دیده را به یاد بیاورید .

آیا می‌توانید درد دیدن مرگ کودکی که ماههاست با هیولای سرطان می جنگد و شما بارها مادرانه در آغوشش فشرده اید را تصور کنید ؟

حال امیدوارم دانسته باشید ؛  به چه کسی ، چه توهینی کرده اید ! ! . . .

و می اندیشم که اگر این فرشتگان زمینی اینهمه بزرگوار نبودند و مهربانی و خدمت حتی به دشمنان شخصیشان خوی و عادت ذاتیشان نشده بود و اگر تلاطم های این دل های دریایی شان دستشان را به سوی خدا بالا برده بود چه چیزی می توانست نجات تان دهد ؟

و اما سخنی با همکاران

خواهران و برادران عزیزم

یکی از همکاران که در شروع خدمت در دوران جوانی با رئیس شهربانی درگیر شده بود از قضای روزگار مسؤول رسیدگی به کودک بیمار رئیس مذکور می شود و از او می پرسد که نگران رفتار من با کودک خود نیستی ؟ و رئیس شهربانی می گوید: که اگر تو را کتک هم زده بودم می دانم که در مورد بیمارت کوتاهی نخواهی کرد .

یک جامعه نخبه و فرهیخته را از رفتار ویژه شان می توان شناخت ؛ چنانکه مردم ما نیز شناخته اند . دریا اگر چه گاهی آشفته و متلاطم هم بشود هرگز آلوده نخواهد شد پس او را چه باک اگر گاه آلوده ای لمسش کند ؟

بسیار گفته اند و گفته ایم که جامعه ما سخت به شادی نیازمند است . تحمل این همه فشار های گوناگون اجتماعی و اقتصادی براستی از که بر می آید جز از ملت سربلند ایران ؟

و یکی از رازهای این پایداری و پابر جایی ، همین روحیه طنز این مردم بزرگوار است که گاه با کنایه ای یا لطیفه ای ، آبی بر این آتش سوزنده می پاشند .

و این سنتی دیرین است ، کافی است در ادبیات هزار ساله مان تأملی کنیم و صدها چون سعدی و عبید و انوری و بهار بیابیم که با تیغ طنز هم شاخ غولان را بریده اند و هم زخم درماندگان را شکافته و مرهم نهاده‌اند و همین فرهنگ باشکوه ، هم قدرتمندان و هم فرودستان را به صبر و مدارا با صاحبان این تیغ فراخوانده و آموخته است .

چه خوب است که ما که در نظر پیشگام این مردمیم ، در عمل نیز با صبر و مدارا پیشگام بخشندگی و رواداری باشیم . باشد که غولان و اهریمنان از تیغ طنز نگریزند و به بهانه ما جنگجویان و سرداران این وادی را به زنجیر نبندند و در چاه نیافکنند .

آنجا که رسول خدا حسان شاعر را که چند بار  هجو سروده بود ، به بهانه شعری نیکو ،  صله داد و نه تنها بر درشتی های ناروای او چشم بخشایش فرو بست بلکه فرمود : " برای شاعر چیزهایی مجاز است که برای دیگران مجاز نیست " .

 ما را نزیبد که کرم و حلم ذاتی مان را فرو گذاریم و عاصی خطاکار را به ضرب شماتت فرو کوبیم

و سخن را با این پیام حافظ بزرگ قرآن ختم می کنم .

آسایش دو گیتی مرهون این دوحرف است                   با دوستان مروت با دشمنان مدارا

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

دیدگاه شما بعد از تائيد مديريت نمايش داده ميشود

کليه حقوق مادي و معنوي مطالب مندرج، براي سازمان نظام پزشکی خراسان رضوی محفوظ مي باشد.

طراحي و اجرا توسط سروش مهر رضوان