بسم الله الرحمن الرحیم
امروز : یکشنبه, 30 مهر 1396

مقاله ها

پیام تبریک ریاست سازمان نظام پزشکی مشهد به مناسبت روز پزشک و داروساز 1395

 

 

به نام او که نامش دوا و یادش شفاست

 

اگر پزشک هستی دیگر متعلق به خودت نیستی

اگر متعلق به خودت هستی دیگر پزشک نیستی

(شادروان دکتر قریب)

 

همکاران گرانقدر جامعه پزشکی

در فرهنگ ایرانی -اسلامی ما ، ارزش دانش گرانقدر پزشکی تا بدان اندازه والا و عظیم است که طبابت شانه به شانه حکمت می‌ساید و بیماران و دردمندان نه فقط برای جستجوی تسکین و درمان دردهای جسمانی ، که در مقام مشاوره و هدایت در همه ابعاد زندگی فردی و اجتماعی خود به حکیم طبیب مراجعه می‌کنند.

 سالروز تولد حکيم ابوعلي سينا و روز پزشک بهانه اي است تا به حکيم شدن خود بينديشيم. نقش مؤثر، پر رنگ و منحصر به فرد پزشکان و جامعه پزشکی از نگاه مردم و جامعه غیر قابل انکار بوده و این نعمت بزرگ جای شکر گزاری به درگاه ایزد منان دارد. شناخت اين موهبت الهي نياز به معرفت خاص خود دارد .

ثمره این فرهنگ و این باور ، پرورش بزرگ مردانی چون ابن سینا ، جرجانی ، رازی و . . . است . عالمانی که حکمت را با علم ابدان و طب را با فلسفه حیات طیبه در هم آمیختند و در تاریخ بشریت جاودان شدند .

حسن انتخاب زاد روز شخصیت ممتازی چون" شیخ الرئیس ابوعلی سینا "به عنوان روز پزشکوحکیم و دانشمند پرآوازه " محمدبن ذكرياي رازي "به عنوان روز داروسازفرصت مغتنمی فراهم می‌آورد تا با اشاره به جامعیت علمی ، نوآوری و امتیازات اعتقادی ، خلقی و رفتاری این دو حکیم و فیلسوف ، ضمن ارج نهادن بر تلاش ارزشمند و ایثارگرانه این قشر فرهیخته و تجلیل از خدمات حیات‌بخش آنان که از مصادیق آیه کریمه « و من احیاها فکانما احیاالناس جمیعا »است نگاهی دوباره به جایگاه ممتاز خدمات پزشکی و ویژگی‌های استثنایی آن داشته باشیم .

در فرهنگ متعالی اسلام که علم‌الابدان در کنار علم الادیان منزلت و اعتباری ویژه دارد و کلمه طبیب، خود از اسماء حسنای الهی است ، پزشک و خدمات پزشکی که حافظ سلامت و پاسدار حیات انسان‌ها است از تقدسی ستودنی برخوردار است و پیشگامان این عرصه در فرهنگ ایرانی اسلامی ما ، همواره با تأکید بر این قداست ، پزشکی را میدان فضیلت ، خدمت، از خود گذشتگی و آراستگی به عالی‌ترین صفات اخلاقی می‌شناختند و این اندیشه را در نگارش آثار و تربیت نیروی انسانی مورد توجه قرار می‌دادند.

خانواده نظام پزشكي داراي 210 هزار عضو است و نبايد مورد بي مهري يا بي توجهي قرار گيرد . كارنامه درخشان جامعه  پزشكي حاكي از حضور فعال در تمام عرصه هاست . قبل از پيروزي انقلاب همگام با مردم ، با شروع جنگ تحميلي حضور فعال در جبهه ها ودر خدمت رزمندگان و سپس در محور آموزش و پژوهش با دستاورد هاي بسيار زياد . با اين همه خدمات ، انتظار اين است كه سياست گذاران توجه بيشتري به اين گروه و افراد خدمتگذار آن داشته باشد .  هر مقدار كه بيشتر توجه كنيم حتمأ به نفع مردم خواهد بود ، كه اگر از اين مهم غافل شويم به مردم لطمه زده ايم .

در برخی همايش‌ها اعلام می‌شود که تعداد قابل توجهی از اساتيد خارج ار كشور به سر می ‌برند و لازم است برنامه ريزي لازم در زمينه برگشت فرهيختگان و نخبگان به ميهن صورت پذیرد .

یادآوری می کنم کهلازم است از اساتيد داخلي غافل نشويم زيرا اين عزيزان ، اساتيد آنهايي هستند كه در حال حاضر به عنوان فرهيخته خارج از كشور به سر مي برند و خدمات بسيار زيادي انجام  داده اند . به عنوان مثال از سال 1357 تا 1362 براي اعزام به خارج هر فرد بيمار مبلغي حدود چند ميليون دلار هزينه مي شد كه در حال حاضر براي درمان بيماران نيازي به  اعزام بيمار به خارج نمي باشد . كه تمامي اين موفقيت ها را مرهون كادر درماني داخل كشور هستيم .

 اگرچه پزشک در جایگاه رأس هرم خدمات سلامت ، بیشترین بار مسئولیت را به دوش می‌کشد ولی هرگز ارزش خدمات و نقش مؤثر اعضاء خانواده پزشکی را نباید از نظر دور داشت .واقعیت این است که در زمان حاضر ارائه خدمات پزشکی، از سوی مجموعه‌ای از کارکنان عرصه سلامت صورت می‌پذیرد که هریک به گونه‌ای در آن مشارکت دارند .

نگاه به گذشته و يادآوري روزهاي سخت دوران دانشجويي، تلاش خستگي ناپذير و لحظات پر استرس آن روزها، حکايت از كسب تجربه و توان بالقوه در موفقيت هاي بعدي دارد. تا هر زمان به جاي خسته شدن از روزمره گي و شرايط نامأنوس، با اراده و همتي دوباره و شايد بيش از پيش و با توکل بر خدا به برنامه ريزي و اصلاح آن همت گمارده شود. جامعه پزشکي بيش از هر گروه ديگري نياز به حفظ و ارتقاي رسالت خويش داشته و بايد هر روز عالم تر و توانمند تر از گذشته، با اميد و نشاط راه تعالي و پيشرفت را طي كند.

اینجانب فرا رسیدن خجسته سالروز میلاد طبیب نامور و نابغه بزرگ ایرانی ، شیخ الرئیس ابوعلی سینا و حکیم و دانشمند پرآوازه محمدبن ذكرياي رازي را که به شایستگی ، روز پزشک و داروساز نامگذاری شده به تمامی پزشکان و داروسازان ارجمند که در کسوت پر افتخار پزشکی هر گروه به نوعی به خدمت دردمندان ، مشغول هستند تبریک عرض نموده ، از زحمات بی دریغ و خالصانه شان تقدیر و تشکر می نمایم .

 امیدوارم در سایه ایزد منان، همواره هدف عالی شفابخشی را که فطرت آشنای تمامی انسانهاست ، سرلوحه تلاش بی وقفه خود قرار داده و دردهای مردم را درد خود بدانیم و عمیقأ باور داشته باشیم که سلامت مردم بخش مهمی از خوشبختی و سعادت ماست . دستهای شفابخش تان همیشه پرتوان و دریای دانش و معرفت و فضیلت تان همیشه بیکران باد.

دکتر مصطفی مهرابی بهار

رئیس سازمان نظام پزشکی مشهد

یکم شهریورماه 1395

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

دیدگاه شما بعد از تائيد مديريت نمايش داده ميشود

کليه حقوق مادي و معنوي مطالب مندرج، براي سازمان نظام پزشکی خراسان رضوی محفوظ مي باشد.

طراحي و اجرا توسط سروش مهر رضوان