بسم الله الرحمن الرحیم
امروز : جمعه, 04 فروردين 1402

مقاله ها

پیگیری حل موضوع اخذ عوارض کسب و پیشه از حرف پزشکی

از سوی مدیریت اقتصاد سلامت نظام پزشکی مشهد، جلسه ای در خصوص حل موضوع اخذ عوارض کسب و پیشه از حرف پزشکی، با حضور فاطمه سلیمی، عضو شورای اسلامی شهر مشهد در محل سازمان برگزار شد.
در این جلسه علاوه بر موضوع عوارض کسب و پیشه مطب ها و مراکز درمانی در خصوص ارائه خدمات سلامت محور به اقشار آسیب پذیر نیز بحث و تبادل نظر شد.
دکتر فاطمه سلیمی ضمن تاکید بر توسعه همکاریهای مشترک بین نظام پزشکی مشهد و کمیسیون امور بانوان شورای شهر گفت: حل موضوع اخذ عوارض کسب و پیشه بایستی مسیر قانونی خود را طی کند و ما هم پیگیر هستیم. البته در این میان توسعه تعاملات و همکاریها جامعه پزشکی با مجموعه مدیریت شهری کمک کننده خواهد بود.
وی بر اهمیت توجه به حوزه بانوان و توسعه امکانات فرهنگی، رفاهی و آموزشی خاص زنان در شهر تاکید کرد و گفت: جامعه پزشکی هم در ارتقا سلامت بانوان شهر و هم ارتقا سواد سلامت این قشر می تواند نقش موثری ایفا کند.

دکتر رضا گلدوزیان، معاون توسعه پشتیبانی و مدیریت نظام پزشکی مشهد نیز با تاکید بر نقش مدیریت شهری در توسعه خدمات پزشکی و سلامت محور بیان کرد: عوارض کسب و پیشه طبق قانون نباید به حرف پزشکی تعلق گیرد. شورای شهر با حمایت حداقلی از پزشکان و برداشتن این عوارض از حرف پزشکی می تواند به سلامت مردم شهر کمک کند.
دکتر پروین دلیری نیز با استناد به لغو دریافت عوارض کسب و پیشه از حرف پزشکی در تهران بیان کرد: با پیگیریهای فراوان و بر اساس مستندات قانونی، در نهایت با توجه به غیر تجاری بودن مطب ها اخذ عوارض کسب و پیشه از حرف پزشکی در تهران ملغی شده است.
دکتر بیتا میرزائی ، معاون فنی، نظارت و آموزش سازمان نظام پزشکی مشهد نیز بیان کرد: آماده توسعه تعاملات میان جامعه پزشکی و مدیریت شهری هستیم. وی با اشاره به موضوع تعرفه های ناعادلانه خدمات سلامت گفت: حرف پزشکی طیف گسترده ای را شامل می شود. از حدود 20 هزار عضو سازمان نظام پزشکی مشهد گروه بزرگی را پزشکان عمومی و کارشناسان پروانه دار تشکیل می دهند که با تعرفه های فعلی یا مطب داری نمی کنند یا در شرف تعطیلی مطب قرار دارند.
در پایان مقرر شد : موضوع حذف دریافت عوارض کسب و پیشه از حرف پزشکی از طریق ارسال نامه رسمی به شورای شهر و ذکر مستندات و ادله قانونی پیگیری و نتیجه به نظام پزشکی مشهد اعلام گردد.کليه حقوق مادي و معنوي مطالب مندرج، براي سازمان نظام پزشکی خراسان رضوی محفوظ مي باشد.

طراحي و اجرا توسط سروش مهر رضوان