بسم الله الرحمن الرحیم
امروز : چهارشنبه, 29 دی 1400

مقاله ها

دریافت دوز سوم واکسن طبق توصیه متخصصان ضروری است/ لزوم توجیه عموم مردم نسبت به تصمیمات پزشکی

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی در دیدار با اعضای هیئت مدیره سازمان نظام پزشکی مشهد:
دریافت دوز سوم واکسن طبق توصیه متخصصان ضروری است/ لزوم توجیه عموم مردم نسبت به تصمیمات پزشکی

عصر دیروز اعضا هیئت مدیره سازمان نظام پزشکی مشهد با امام جمعه مشهد دیدار و گفتگو کردند. در این دیدار آیت‌الله‌علم‌الهدی در پاسخ به موضوع اهمیت تزریق دوز سوم واکسن کرونا، گفت: دوز سوم واکسن را دریافت کردم و در این رابطه، قطعا نظر متخصصان باید اجرا شود.
وی با اشاره به اهمیت اطلاع‌رسانی دقیق و علمی به عموم مردم در مقابله با کرونا به‌ویژه در مقابله با سویه جدید این ویروس، گفت: مردم باید بدانند که اگر مدارس و مهدکودک‌ها بسته می‌شود؛ به چه خاطر است.
نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی با بیان این‌که ستاد کرونا در موضوع رسانه عملکرد ضعفی دارد، ادامه داد: مادرانی که شاغل هستند، بچه‌هایشان را در مهدکودک می‌گذارند و تعطیل شدن مهدکودک‌ها باعث بهم خوردن برنامه آنان می‌شود.
وی اضافه کرد: آقای دکتر گفتند کودکان سه تا 12 سال مخزن ویروس هستند، توجیه که این بچه مخزن این ویروس قرار می‌گیرد بدون این که مبتلا شود، باید رسانه‌ای شود تا مردم در جریان قرار بگیرند؛ اگر ستاد کرونا و کمیته علمی فعالیت رسانه‌ای خودشان را توسعه دهند و این کودکان می‌توانند ناقل باشند و همه خانواده را مبتلا کنند، خود مردم توجه کرده و ترتیب اثر می‌دهند اما الان همه اعتراض دارند که چرا مهدکودک‌ها را تعطیل می‌کنند.
آیت‌الله علم‌الهدی با بیان این‌که مردم توجیه پزشکی را قبول می‌کنند، خاطرنشان کرد: خوشبحتانه در مشهد و خراسان سیر مقاومت در برابر واکسن را که در سایر شهرها شاهد بودیم را نداشتیم، عمده ان نیز به این خاطر بود که گفتیم شما مخالفان واکسن، برای جایگزین واکسیناسیون طرح بدهید، واکسن نزنیم که مردم دسته دسته کشته شوند؟ و جوابی نداشتند.
بستن مدارس زیر 12 سال و مهد کودک ها در الویت قرار گیرد
در ابتدای این دیدار، دکتر علیرضا صداقت، رئیس سازمان نظام پزشکی مشهد نیز بیان کرد: در حال حاضر تحقیقات نشان می دهد که هم در پیک پنجم و هم در پیک احتمالی ششم مخزن و ذخیره  انتشار کرونا در میان جامعه، کودکان خواهند بود.
دبیرکمیته علمی ستاد کرونا استان افزود: طبق گزارشاتی که اخیرا منتشر شده، بیشترین میزان آلودگی به سویه اومیکرون در میان کودکان 5 تا 9 ساله روی داده است و بنابراین این نگرانی وجود دارد کودکان به ویژه در گروه سنی زیر 12 سال که واکسن دریافت نکرده اند منبع آلودگی برای بزرگسالان و گردش اومیکرون در داخل کشور باشند.
وی با اشاره به اهمیت پیشگیری از گسترش ویروس گفت: با توجه به این مسئله، بستن مدارس برای کودکان زیر 12 سال و مهدکودک ها باید در اولویت قرار گیرد.
دکتر صداقت همچنین خاطرنشان کرد: به طور استاندارد، در شرایط پاندمی کرونا، هوا بایستی 6 بار در هر ساعت تعویض شود؛ لذا بازگشائی مدارس در سنین بالای 12 سال که واکسینه شده‌اند؛ نیز بایستی با الزام به رعایت گردش هوا، رعایت فاصله اجتماعی، ممانعت از حضور دانش آموزان علامت دار یا واکسینه نشده و... انجام پذیرد.
گفتنی است در این دیدار اعضاء سازمان نظام پزشکی مشهد، به نمایندگی از پزشکان شهر در خصوص شهدای سلامت، فداکاریهای کادر درمان، اجرای طرح نسخ الکترونیک و... مواردی را مطرح کردند.


کليه حقوق مادي و معنوي مطالب مندرج، براي سازمان نظام پزشکی خراسان رضوی محفوظ مي باشد.

طراحي و اجرا توسط سروش مهر رضوان