بسم الله الرحمن الرحیم
امروز : پنج شنبه, 06 آذر 1399

مقاله ها

خبرنامه شماره 100 سازمان نظام پزشکی مشهد منتشر شد

 

 

*از دریچه خبر

 

با حضور نائب رئیس مجلس شورای اسلامی انجام شد

 

کاشت نهال به یاد شهدای سلامت در مشهد

 

با حضور نائب رئیس مجلس شورای اسلامی و به یاد شهدای مدافع سلامت چند نهال در یکی از بوستان‌های مشهد غرس شد.

 

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام پزشکی مشهد، در این مراسم تیم پزشکان دوچرخه سوار مشهدی نیز حضور داشتند. مدیر روابط عمومی سازمان نظام پزشکی مشهد در خصوص برگزاری این مراسم گفت: پایان تور دوچرخه سواری جلفا تا مشهد که به سرپرستی جانباز 65 درصد، سید مسعود طباطبائی، سفیر سلامت سازمان نظام پزشکی کشور انجام شده بود، امروز در مشهد برگزار شد.

دکتر مسعود زحمتکش، افزود: همزمان با پایان تور دوچرخه سواری «گرامیداشت شهدای مدافع سلامت»؛ با حضور دکتر قاضی‌زاده هاشمی، نماینده مردم مشهد و نائب رئیس محترم مجلس شورای اسلامی چند نهال نیز به یاد شهدای سلامت مشهد در بوستان جامی غرس شد.

وی با اشاره به از خودگذشتگی‌های کادر بهداشت و درمان در جریان پاندمی کرونا گفت: کادر بهداشت و درمان ما از روزهای آغازین شیوع کرونا با شجاعت تمام و در شرایطی که با کمبود اقلام حفاظتی ساده مثل ماسک و ... روبرو بودند در مقابله با دشمن ناپیدا و با گذر از جان خود از سلامت و جان مردم ایران زمین، دفاع کردند.

دکتر زحمتکش، ضمن قدردانی از همه ی فعالان عرصه بهداشت و درمان، گفت: کرونا بزرگانی را از مردم ما گرفت که جبران فقدانشان شاید ده‌ها سال زمان ببرد ما اساتیدی چون دکتر عبدالعلی خوارزمی، دکتر احمد خسروی خراشاد را از دست دادیم. کسانی که اساتید بزرگ و برجسته علم و اخلاق در عرصه پزشکی بودند.

وی شرایط شهر مشهد را بحرانی توصیف کرد و گفت: از همه مردم تقاضا داریم با رعایت پروتکل های بهداشتی، استفاده از ماسک و پرهیز از حضور در تجمعات حافظ جان خود و عزیزانشان و حامی کادر بهداشت و درمان کشور باشند.

 

*معاونت انتظامی در هفته ای که گذشت

 

بررسی 38 پرونده و پاسخ‌گوئی به 58 مراجعه کننده

 

معاونت انتظامی سازمان نظام پزشکی مشهد طی هفته گذشته 5 پرونده را بررسی و 5 جلسه کارشناسی برگزار کرد. در این مدت 18 پرونده جدید به ثبت رسید. همچنین در دادسرای انتظامی 9 قرار منع تعقیب و 3 کیفرخواست صادر شد. در مجموع در این مدت این معاونت 38 پرونده را رسیدگی کرده و پاسخگوی 58 مراجعه کننده شامل 42 مراجعه کننده عمومی و 16 مراجعه از سوی پزشکان و کادر درمانی بوده و یک مشاوره حقوقی نیز ارائه کرده است. همچنین جلسات شورای تخصصی دندانپزشکی، هیات بدوی انتظامی، هیات تجدید نظر انتظامی و 2 جلسه کارشناسی هیات عالی( به صورت مجازی) در این مدت برگزار شد.

 

* همراه با معاونت فنی، نظارت و آموزشی

 

49 بازدید نظارتی مشترک

 

طی هفته گذشته معاونت فنی، نظارت و آموزشی 6 مجوز جدید تبلیغاتی صادر و 5 درخواست مجوز تبلیغاتی جدید را نیز ثبت کرد. در این مدت 3 مورد گزارش تخلف تبلیغاتی در حوزه پزشکی مورد رسیدگی قرار گرفت. در رصد فضای مجازی نیز 12 مورد تخلف تبلیغاتی در اینستاگرام شناسایی شد که برخی از موارد فورا با پیگیری سریع و قاطعانه مقام محترم قضایی حذف و بقیه موارد در دست اقدام است. همچنین این معاونت 49 بازدید مشترک با دانشگاه علوم پزشکی مشهد، از مطب ها، دفاتر کار، مراکز درمانی و... ، به منظور رعایت دقیق پروتکل های ابلاغی ستاد کرونا انجام داد.

 

*جلسه محور

 

*برگزاری جلسه هیئت مدیره

* برگزاری جلسه شورای معاونین سازمان

* شرکت نماینده سازمان در جلسه کارگروه مراقبت و درمان دانشگاه

* شرکت نماینده سازمان در جلسه کمیسیون ماده 20 دانشگاه

* برگزاری مراسم استقبال از آقای سید مسعود طباطبایی جانبار 65% ، مدافع تمامیت ارضی کشور در جنگ تحمیلی و کاشت نهال به یاد شهدای مدافع سلامت با حضور آقای دکتر قاضی زاده هاشمی/ نائب رئیس مجلس شورای اسلامی در پارک جامی روبه روی سازمان نظام پزشکی مشهد.

* جلسه ریاست و اعضای هیئت مدیره سازمان با آقای دکتر قاضی زاده هاشمی، نائب رئیس مجلس شورای اسلامی در محل سازمان برگزار و در مورد مشکلات جامعه پزشکی (تعرفه های تشخیصی درمانی، مالیات، هزینه های تحمیلی بحران کرونا و ...) بحث و تبادل نظر شد.

* شرکت نماینده سازمان در جلسه کمیسیون ماده 11 دانشگاه

* حضور ریاست و تنی چند از اعضای هیئت مدیره سازمان در جلسه مشترک با مدیر کل بیمه سلامت ایران و بحث و تبادل نظر در رابطه با مشکلات نسخه الکترونیک، تعرفه ها، قرارداد سازمان های بیمه گر با پزشکان و ...

 

*مکاتبات و پیگیری

 

اعمال مجاز در درمانگاه های تخصصی پوست و مو

 

پیرو مکاتبه انجمن متخصصین زنان و زایمان ایران- شاخه استان خراسان رضوی در خصوص اعمال جراحی در کلینیک‌های تخصصی و پوست و مو ، موضوع در جلسه هیات مدیره مجمع انجمن های علمی تخصصی جامعه پزشکی مطرح و طبق آیین‌نامه تاسیس درمانگاه تخصصی پوست و مو لیست اعمال جراحی مجاز به شرح زیر در قالب صورتجلسه به انجمن مربوطه اعلام گردید .

"تشخيص و درمان بيماري‌هاي پوست و مو، انجام نمونه برداری (Biopsy)، اشعه درماني با اشعه ماوراء‌بنفشUVB و VBA، الكتروليز(سوزاندن موهاي اضافي )، انجام آزمايشات حساسيت پوستي Patch test ، ليزرتراپي پوست در صورت داشتن گواهي معتبر، پيوند مو ، انجام آن دسته از جراحي هاي تشخيصي و درماني پوست كه با بي حسي موضعـي انجـام مي شـود؛ همچـون Excision surgery ضايعاتSCC- BCC ویا خال و يا Senile Keratitis و انجام كوتر و كرايو ضايعات پوستي

 

رعایت مفاد قانون تاسیس بیمارستان ها شرط لازم برای فعالیت های درمانی

 

و اقدامات ارائه شده به مراجعین در بیمارستان ها اعم از اورژانس و غیر اورژانس

 

بر اساس ماده 5 و 6 آیین نامه نحوه تاسیس و بهره‌ برداري بیمارستانها به شرح زیر :

ماده 5ـ شروع بکار، بهره برداري و ادامه فعالیت بیمارستان عمومی و تخصصی منوط به راه اندازي بخش هاي مختلف بیمارستان و فوریت هاي پزشکی و بکارگیري مسئولان فنی بیمارستان ، مسئولان فنی بخش هاي پیراپزشکی و کارکنان پزشکی و پیراپزشکی جویاي کار براي تمام بخش هاي بیمارستانی پس از تصویب کمیسیون قانونی و اخذ مجوزهاي لازم از واحدهاي ذیربط وزارت و با رعایت ضوابط قانونی و مقررات مندرج در این آئین نامه می باشد.

تبصره ـ بیمارستان ها به صورت شبانه روزي و با سه نوبت کاري اداره خواهند شد.

ماده 6 ـ صدور مجوز شروع بکار بیمارستان ها منوط به معرفی مسئولان فنی و سایر افراد فنی واجد شرایط بـا مدارك دانشگاهی جهت کلیه نوبت هاي کاري و براي تمامی بخش هاي بیمارسـتانی به معاونت درمان دانشگاه/دانشکده و تائید صلاحیت توسط کمیسیون قانونی می باشد. رعایت مفاد قانون تاسیس بیمارستان‌ها شرط لازم برای تمامی فعالیت های درمانی و اقدامات ارائه شده به مراجعین در بیمارستان ها اعم از اورژانس و غیر اورژانس می باشد..

لذا از آن جایی که طبق ماده شش / دفتر سوم قانون تعزیرات حکومتی امور بهداشتی و درمانی مصوب 1367/12/23 مجمع تشخیص مصلحت نظام ، صاحبان حرفه های پزشکی و پیراپزشکی اگر در محل غیر مجاز به کار مشغول شوند به مجازات‎هاي تعیین شده در متن قانون محکوم خواهند شد کنترل پروانه بهره برداری مراکز درمانی و تمدید در مهلت تعیین شده می بایست توسط مسؤولین فنی مراکز درمانی صورت پذیرد.

 

طبابت بدون داشتن پروانه فعالیت و عضویت در سازمان غیر قانونی است

 

در تبصره 2 ماده ی 4 فصل سوم در شرایط عضویت قانون تشکیل سازمان نظام پزشکی برای پرداختن به حرفه پزشکی به الزام عضویت در سازمان نظام پزشکی و اخذ پروانه اشتغال تاکید شده است ، از آن جایی که برخی از گروههای جامعه پزشکی چون داروساز، علوم آزمایشگاهی و فیزیوتراپیست و همکاران شاغل در بخش دولتی ( آن دسته از افرادی که امکان فعالیت در بخش خصوصی فعلا ندارند) بدون اخذ پروانه فعالیت از سازمان نظام پزشکی و سه گروه فوق صرفا با دریافت پروانه موسسه از دانشگاه علوم پزشکی مشغول ارائه خدمات سلامت می باشند. طی مکاتبه با رئیس شورای عالی سازمان نظام پزشکی کشور درخواست شد تا جهت اجرای قانون و ساماندهی اشتغال پزشکان و ممانعت از ورود افراد فاقد صلاحیت در امر طبابت ترتیبی اتخاذ گردد که تمامی پزشکان ، دندانپزشکان، داروسازان و سایر اقشار گروه پزشکی که عضو سازمان نظام پزشکی بوده و در مراکز درمانی کشوری و لشکری مشغول ارائه خدمت می باشند و گروه های داروسازان، علوم آزمایشگاهی و فیزیوتراپی طبق الزام قانون ، مجوز فعالیت مطابق شرایط مربوطه اخذ نمایند و این بدین معناست که حتی پزشکان تمام وقت جغرافیایی نیز نیازمند پروانه فعالیت بوده و ضروری است ابطال پروانه آنان در آغاز فعالیت تمام وقتی متوقف شده و یادآوری شود که برای انجام طبابت می‌بایست با انقضای زمان اعتبار پروانه مجددا با مراجعه به سازمان تجدید اعتبار نمایند ، که به تبع آن عضویت و بروزرسانی اطلاعات آنان نیز انجام خواهد شد.

 

تکمیل مستندات پرونده بستری شهدای مدافع سلامت

 

نظر به ابلاغ آیین نامه اختصاصی تعیین مصادیق و امتیازات شهید خدمت و دستورالعمل نحوه تشکیل پرونده و بررسی مدارک و مستندات شهید خدمت موضوع بند(1) ماده 3 و به منظور تکمیل مستندات پرونده شهدای مدافع سلامت از جمله خانم دکتر سیده ماندانا موسوی، متخصص بیهوشی شاغل در بیمارستان تامین اجتماعی 17 شهریور با ریاست مرکز مذکور مکاتبه و درخواست پرونده بستری ایشان برای طرح در کمیته خاص این موضوع شد.

 

الزام حفظ و نگهداشت فضاهای فیزیکی مراکز درمانی مطابق با شرایط زمان اخذ پروانه بهره برداری

 

با عنایت به مکاتبه معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی کشور   و ابلاغ نامه معاون درمان وزارت بهداشت به شماره 400/13146 د مورخ 1399/07/19 مبنی بر این موضوع که حفظ و نگهداشت فضاهای فیزیکی مطابق با شرایط زمان اخذ پروانه بهره برداری، یکی از وظایف مسؤولین فنی مراکز می‌باشد و اقدامات ساختمانی بدون طی مسیرهای قانونی همراه با بروز حودث ناشی از بی‌توجهی به ضوابط آیین نامه و مفاد بخشنامه خواهد بود . با بیمارستان های خصوصی ، خیریه ، مراکز جراحی محدود، مراکز جراحی چشم پزشکی مکاتبه و تصاویر نامه ارسال گردید.

 

هماهنگی با معاون خدمات شهری شهرداری و شهردار منطقه یک شهرداری مشهد

 

کاشت نهال در پارک جامی ، یادمان شهدای سلامت

 

با عنایت به این که آقای سید مسعود طباطبایی جانباز 65 درصد جنگ تحمیلی به پاس فداکاری های شهدای سلامت از شهر جلفا تا مشهد مقدس را رکاب زدند و در مسیر شهرهایی که در راه ارائه خدمات سلامت شهدایی به جامعه تقدیم نموده اند توقف نموده و طی مراسمی از مقام آن عزیزان تقدیر و مراسمی در قالب دوچرخه سواری همراه ایشان ، کاشت نهال و . . . غیره با حضور مسؤولان نظام پزشکی هر شهر و مسؤولین شهری فراهم شده بود هماهنگی لازم برای جانمایی کاشت دو نهال در پاک جامی جنب سازمان نظام پزشکی مشهد به عمل آمد .

 

بازنگری اعمال جراحی مجاز در مراکز جراحی محدود

 

با عنایت به مکاتبه معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی کشور به شماره24360 /100/70/ 399مورخ 1399/08/14 و ارسال فهرست اعمال جراحی مجاز در مراکز جراحی محدود به منظور اعلام نظر کارشناسی با (جامعه جراحان ایران شاخه خراسان رضوی و انجمن های، جراحان عمومی، متخصصین زنان و زایمان، چشم، گوش گلو و بینی، ارولوژی، جراحان مغزو اعصاب، اورتوپدی، مراکز جراحی محدود، مراکز جراحی چشم پزشکی مکاتبه و درخواست اصلاحات پیشنهادی در قالب حذف و یا اضافه با ذکر دلیل شد. لازم به ذکر می باشد که آخرین ویرایش فهرست اعمال جراحی مجاز در مراکز جراحی محدود 1394/08/05 می باشد.

 

گزارش فعالیت شعبه صندوق تعاون و رفاه در این سازمان از تاریخ اول مهر ماه  1399

 

با عنایت به معرفی خانم دکتر شاعره امیری شریفی به عنوان مدیر امور اجرایی صندوق تعاون و رفاه نمایندگی سازمان نظام پزشکی مشهد گزارش عملکرد مهرماه شعبه مشهد به مدیرعامل صندق رفاه وتعاون سازمان نظام پزشکی کشور ارسال شد.

انعکاس اعتراض انجمن صنفی مراکز درمان اعتیاد خراسان رضوی به واگذاری متادون به داروخانه ها

نظر به اعتراض انجمن صنفی مراکز درمان اعتیاد خراسان رضوی به دستورالعمل ابلاغی سازمان غذا و دارو به در خصوص ضابطه نظام توزیع و عرضه داروهای تحت کنترل و به عبارتی طرح واگذاری توزیع داروهای ترک اعتیاد به داروخانه ها متن نامه اعتراض طی نامه رسمی به رئیس کل محترم سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران منعکس گردید.

 

مکاتبه با انجمن ها

 

در مورد نامه و مستندات دبیر و رئیس دبیرخانه شورایعالی بیمه سلامت در خصوص «ابلاغیه نحوه محاسبه و پرداخت کد ملی 901662 " تمرین درمانی- ماساژ یا تکنیک های درمانی دستی چون حرکت دادن و ... » از انجمن فیزیوتراپی ایران- شعبه استان‌های خراسان استعلام شد.

 

دوره های آموزشی تخصصی جراحی ایمپلنت و پروتز برای همکاران دندانپزشک

 

نظر به اعلام کتبی یک شرکت به عنوان نماینده انحصاری برندهای ایمپلنت " Osstem و Zimmer Bioment   " برای برگزاری دوره های آموزشی تخصصی جراحی ایمپلنت و پروتز برای همکاران دندانپزشک با انجمن پریودنتولوژی ایران-شاخه خراسان رضوی- و مدیر گروه های ریودانتیکس ، جراحی دهان ، فک و صورت، پروتزهای دندانی دانشکده دندانپزشکی مکاتبه و در مورد برندهای اعلام شده و دوره آموزشی مذکور درخواست اعلام نظر کارشناسی شد. محتوای برنامه و هزینه دوره برای همکاران دندانپزشک و . . . از شرکت درخواست شد.

 

ضرورت تمهیدات خاص در مطب ، رعایت فاصله گذاری اجتماعی و پیشگیری از تجمع بیماران

 

با عنایت به گزارش بازدیدهای نظارتی مربوط به پروتکل های ابلاغی در بحران کرونا از محل فعالیت جامعه پزشکی در مطب، موسسه، مراکز درمانی و ... در برخی از واحدهای ازدحام و عدم رعایت فاصله گذاری اجتماعی مشاهده شده است. ضمن مکاتبه با واحدهای گزارش شده اعلام شد : نظر به شرایط ویژه در شهر مشهد و ضرورت رعایت پروتکل های ابلاغی توسط اعضای محترم جامعه پزشکی و بیشتر از افراد عادی ، ضروری است با استفاده از روش های مختلف نوبت دهی اینترنتی، رعایت ساعات تعیین شده برای ویزیت هر بیمار ، آموزش و تاکید به منشی مطب در رعایت زمان بندی مناسب برای بیماران، کاهش تعداد بیماران ویزیت شده در هر روز و ...   این مهم نیز رعایت گردد.

 

ضرورت اصلاح فرآیند « ارسال احکام و نامه های شعبه های قضایی»

 

سازمان نظام پزشکی مشهد با دریافت شناسه ملی در مرداد ماه 1399 اقدام به ثبت نام در سامانه ثنا نموده ولی متاسفانه همچنان مکاتبات این سازمان به جای ارسال به شناسه تعریف شده ، به سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران ارسال می گردد. که این مهم همراه با فوت وقت رسیدگی و اقدام لازم ، به ویژه در موارد خاص می‌گردد . لذا به منظور اصلاح روند فعلی با دادستان محترم عمومی و انقلاب مرکز استان خراسان رضوی مکاتبه و تقاضا شد تا به شعب مختلف مرتبط با پیگیری امور پزشکی اعلام گردد؛ مکاتبات سازمان نظام پزشکی مشهد از طریق شناسه ملی تعریف شده ارسال گردد.

 

* اخبارگوناگون

*کاهش 70 درصدی پیوند اعضاء در دانشگاه علوم پزشکی مشهد (خراسان)

* داروخانه تلگرامی! (خراسان)

* آلودگی هوای مشهد در وضعیت قرمز

* کیت هست اما کم است (خراسان)

* کرونا «میز خدمت را احیا می کند؟ (قدس)

* داروخانه ها انسولین را گروگان گرفته اند (قدس)

* هر سه دقیقه و نیم یک بستری کرونایی (شهرآرا)

* بسیج 2 هزار مسجد برای رویارویی با کرونا (شهرآرا)

* انسولین قلمی همچنان کم است داروخانه ها مقصر نیستند (شهرآرا)

* حل مشکل تعرفه‌های ناعادلانه پزشکان نیازمند قوانین منسجم است (ایسنا)

 

*ازدریچه خبر

 

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی

 

تعهد به رعایت فاصله گذاری اجتماعی برای عبور از شرایط بحرانی کرونا ضروری است

 

امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی در حاشیه مراسم کاشت درخت به یاد شهدای سلامت در مشهد گفت: تعهد به رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی برای عبور از شرایط بحرانی کرونا ضروری است و مردم باید هوشمندانه تر پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند.

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام پزشکی مشهد؛ وی با اشاره به فداکاری های کادر بهداشت و درمان گفت: افزود: شرایط کشور شرایطی سخت است و همه اقشار جامعه به ویژه کادر بهداشت و درمان ما تحت فشار قرار دارند .

وی همچنین در جمع اعضاء هیات مدیره سازمان نظام پزشکی مشهد با اشاره به مسائل و مشکلات موجود فراروی جامعه پزشکی به ویژه در شرایط پاندمی کرونا گفت: کرونا نفس کادر بهداشت و درمان و سیستم درمانی کشور را گرفته است. اگر چه جامعه پزشکی در این بحران چون همیشه استوار و مستحکم در کنار مردم ایستاد وگواه این فداکاری‌ها شهدایی هستند که جان خود را در راه خدمت از دست دادند. اما در مسیر مبارزه با کرونا روزهای سختی پیش رو داریم که اگر همراهی و همکاری همه مردم ومسئولین نباشد عبور از آن سخت تر خواهد شد.

وی حل برخی از مسائل جامعه پزشکی چون تعرفه های ناعادلانه و مالیات های سنگین را نیازمند اصلاحات ساختاری و اساسی دانست و گفت: ما منکر وجود مشکلات نیستیم اما حل این مسائل نیازمند ایجاد زیر ساخت های لازم و تدوین قوانین بالادستی محکم و منسجم است که به طور قطع زمانبر خواهد بود.

قاضی زاده همچنین افزود: اگر چه تمرکز اصلی حوزه بهداشت و درمان موضوع کرونا است اما مجلس از سایر مسائل نیز غافل نیست و سعی خواهد کرد مطالبات به حق کادر بهداشت و درمان و جامعه پزشکی را پیگیری کرده و به نتیجه مناسب برساند.

نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی در پایان با اشاره به اینکه کرونا هزینه های سنگینی را به بهداشت و درمان کشور تحمیل کرده است ، گفت: از مردم عزیز ایران اسلامی می‌خواهیم از تجمعات و سفرهای غیر ضروری پرهیز کنند و با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی به چرخه انتقال ویروس پایان دهند تا زودتر بتوانیم به شرایط عادی برگردیم.

 

 

 

 

 

 

 

کليه حقوق مادي و معنوي مطالب مندرج، براي سازمان نظام پزشکی خراسان رضوی محفوظ مي باشد.

طراحي و اجرا توسط سروش مهر رضوان