بسم الله الرحمن الرحیم
امروز : جمعه, 09 آبان 1399

مقاله ها

اعضاء هیات مدیره سازمان نظام پزشکی مشهد با مدیرکل امور مالیاتی خراسان رضوی دیدار و گفتگو کردند

اعضاء هیات مدیره سازمان نظام پزشکی مشهد با مدیرکل امور مالیاتی خراسان رضوی دیدار و گفتگو کردند
رئیس سازمان نظام پزشکی مشهد به همراه تنی چند از اعضاء هیات مدیره این سازمان با مدیر کل امور مالیاتی خراسان رضوی دیدار و گفتگو کردند.
رئیس سازمان نظام پزشکی مشهد، در این جلسه گفت: بسیاری از هزینه‌های پنهان در حوزه ارائه خدمات پزشکی وجود دارد که در موضوع مالیات به آن توجه نمی شود. هزینه هایی چون هزینه عمر صرف شده، هزینه بازآموزی‌های مداوم، هزینه‌های مطب‌داری و...
به گزارش روابط عمومی سازمان نظام پزشکی مشهد دکتر علی بیرجندی نژاد همچنین افزود: از یک سو تعرفه‌های پزشکی به صورت دستوری به جامعه پزشکی تحمیل می‌شود که هیچ همخوانی با تورم و سطح ارائه خدمات بهداشتی و درمانی ندارد از سوی دیگر هزینه‌های ملموس بسیاری وجود دارد که در اخذ مالیات به آن‌ها نیز توجه نمی‌شود. به عنوان مثال عرض می‌کنم یک دستگاه اکو 120 میلیونی بیش از یک و نیم میلیارد قیمت پیدا کرده است. این هزینه‌ها در شرایطی اتفاق می‌افتد که عمر مفید این دستگاه‌ها نهایتا 5 سال است. بعد از این مدت دستگاه‌های جدیدتر و به روزتری وارد بازار می‌شود که پزشک برای ارائه خدمت مطابق با پیشرفت های روز دنیا باید یا دستگاه‌های جدید را تهیه کند و یا از گردونه خدمت خارج شود. اما این هزینه‌ها نه در تعرفه ها لحاظ شده و نه در مالیات مورد توجه قرار می‌گیرد.
بیرجندی‌نژاد به موضوع عدم اخذ مالیات بر ارزش افزوده از خدمت گیرنده اشاره کرد و گفت: در بسیاری از مشاغل، مالیات بر ارزش افزوده روی هزینه خدمات از خدمت گیرنده یا مصرف‌کننده نهایی دریافت می‌شود اما در حرفه پزشکی این اتفاق نمی‌افتد و مالیات دریافتی از پزشکان از درآمد ناخالصی دریافت می شودکه روز به روز نیز در حال کاهش است.
دکتر اصغر حاتمی، معاون فنی، نظارت و آموزشی سازمان نظام پزشکی مشهد نیز در این جلسه به موضوع درآمدزایی و ایجاد مشاغل غیرمستقیم در حوزه گردشگری سلامت اشاره کرد و افزود: حضور هر گردشگر سلامت یعنی رونق اقتصاد کشور، ارزآوری و ایجاد شغل بیشتر؛ بنابراین باید مسیر ارائه این خدمات درمانی و رونق گردشگری سلامت مورد توجه ویژه قرار گیرد؛ بایستی سیاستهای تشویقی برای  پزشکانی که این خدمات را ارائه می‌دهند نیز فراهم شود. لذا اعطای معافیت مالیاتی برای خدمات حوزه گردشگری سلامت پیشنهاد می‌شود.
در ادامه این جلسه دکتر مسعود زحمتکش، مدیر روابط عمومی سازمان نظام پزشکی مشهد نیز با اشاره به زمان طولانی تحصیل و گذراندن طرح گفت: پزشکان پس از فارغ‌التحصیلی دوره عمومی 2 سال طرح می‌گذرانند و چند سال نیز بعد از تخصص طرح می‌گذرانند؛ در نهایت  وقتی می‌توانند مطب تاسیس کنند که چهل سالگی را پشت سر گذارده باشند. تعرفه‌های پزشکی ما از تمامی کشورهای همسایه و منطقه پایین‌تر است. نرخ ویزیت پزشک عمومی در حال حاضر نصف نرخ تعرفه پیش‌بینی شده سال 95 هم نیست. هزینه‌های مطب‌داری به قدری افزایش پیدا کرده است که عملا بسیاری از پزشکان عمومی ما علی رغم دریافت پروانه تاسیس مطب ترجیح می دهند با دستمزد پایین‌تر در درمانگاه ها و مراکز درمانی خیریه فعالیت کنند. این موضوع با شدت کمتر اما در میان برخی پزشکان متخصص ما نیز وجود دارد.
وی افزود: در شرایط کرونا پزشکان ما به قیمت جان خود پای درمان بیماران ایستاده‌اند؛ این در حالی است که فداکاری‌های آنان در عمل مورد توجه قرار نمی‌گیرد.
مدیرکل امور مالیاتی خراسان رضوی نیز در این دیدار ضمن تشکر از زحمات جامعه پزشکی به ویژه در شرایط همه‌گیری کرونا گفت: سازمان مالیاتی کشور شرایط ویژه کادر بهداشت و درمان را درک می‌کند در استان نیز، ما مبنا را ثبت اظهارنامه مالیاتی قرار داده‌ایم و وارد بحث رسیدگی نمی‌شویم. در خصوص هزینه عمر صرف شده و استهلاک تجهیزات نیز قانون‌گذار باید وارد میدان شده و خلاء قانونی را برطرف‌ سازد.
احمدرضا مدبرنیا، با اشاره به اینکه اتخاذ تصمیمات مرتبط با معافیت مالیاتی در دستور کار نیست؛ گفت: اخذ مالیات باید به سمتی حرکت کند که همه‌ی گروه‌های شغلی را در بربگیرد و قانون یکدست شود تا به دنبال آن رونق اقتصادی نیز حاصل شود. لذا هموار ساختن مسیر رشد صنعت گردشگری سلامت باید به طریق دیگری پیگیری شود.
وی در پایان بیان کرد: ما نمی‌خواهیم  حقی از کسی ضایع شود و دنبال عدالتیم. ضمن ادای احترام به همه پزشکان و کادر بهداشت و درمان کشور خواهش می‌کنیم که تمامی مطب‌ها به دستگاه پوز مجهز شوند. تا ضمن اجرای قانون، جامعه پزشکی کمتر در مظان اتهام قرار گیرد و تشریفات قانونی از بین نرود.
محمد آرانیان، معاون حسابرسی مالیاتی اداره کل امور مالیاتی استان نیز با اشاره به اینکه مشکلات تعرفه‌های دستوری و استهلاک عمر را قبول داریم؛ گفت:  در خصوص ماده 97 دیگر ضرایب مالیاتی نداریم و تشخیص نیز علی الراس نیست.
وی همچنین افزود: در هزینه های عمر سعی کنید که اسناد مرتبط را گردآوری کنید و در بحث بررسی تراکنش‌ها، هدف اصلا و صرفا پزشکان نبوده و نیستند و شاید حداکثر 10 درصد از نفراتی که مورد بررسی قرار گرفته‌اند؛ پزشکان باشند.

    


کليه حقوق مادي و معنوي مطالب مندرج، براي سازمان نظام پزشکی خراسان رضوی محفوظ مي باشد.

طراحي و اجرا توسط سروش مهر رضوان