بسم الله الرحمن الرحیم
امروز : جمعه, 24 مرداد 1399

مقاله ها

خبرنامه شماره 82 منتشر شد

 

 

 

 

خبرنامه شماره 82 سازمان نظام پزشکی مشهد، با موضوع اخبار و رویدادهای هفته سوم تیرماه جاری منتشر شد

در این شماره آمده است ...

 

 

 

 

 

*از دریچه خبر

رئیس انجمن متخصصین رادیولوژی ایران شاخه خراسان

زنگ خطر در بخش خدمات تشخیصی سلامت به صدا درآمده است

رئیس انجمن متخصصین رادیولوژی ایران شاخه خراسان، گفت: زنگ خطر در بخش خدمات تشخیصی سلامت به صدا درآمده است؛ تعرفه‌های ناعادلانه خدمات تشخیصی سلامت را به ورطه نابودی خواهند کشید.

دکتر علی اکبر بهرامی‌فر افزود: ما از 2 سال پیش از طریق رسانه‌ها به تصمیم‌گیران عرصه سلامتِ جامعه و همچنین تعرفه‌گذاران هشدار دادیم؛ با شرایط موجود و تعرفه‌های ناعادلانه مراکز تشخیصی ما از جمله آزمایشگاه‌ها و مراکز تصویربرداری قادر به ارائه خدمات نخواهند بود.

دکتر بهرامی‌فر ادامه داد: باید اعتراف کرد که تجهیزات رادیولوژی کشور در حال حاضر سن تقریبی 20 تا 35 سال دارند؛ متاسفانه امروز ما دستگاه‌های فعال با قدمت 40 ساله داریم که در هیچ جای دنیا مرسوم نیست. خیلی از دستگاه‌های ما آنالوگ هستند. صرف نظر از گسترش جمعیتی و پراکندگی آن، نیاز مبرم به سی.تی. اسکن، ام.آر.آی و سایر خدمات تصویربرداری در کشور حس می‌شود؛ این در حالی است که افزایش شدید و غیر متعارف قیمت تجهیزات تشخیصی قدرت راه‌اندازی کلینیک‌های جدید و مجهز را برای رادیولوژیست‌های جوان غیرممکن ساخته است. وی افزود: چرخه معیوب شامل تورم اجتماعی، تورم مالیاتی، تورم هزینه‌های سربار کلینیک‌ها و تورم ناشی از افزایش هزینه‌های اداری و خرید و تعمیر و نگهداری تجهیزات پزشکی به اندازه‌ی کافی به خدمات تصویربرداری لطمه زده و می‌زند در این میان تعرفه‌های دستوری به خصوص تعرفه‌های سال 99 حکم تیر خلاص را داشت.

وی ادامه داد: نتیجه ادامه این روند ورشکستگی کلینیک‌های کوچک، زیان‌ده شدن کلینیک‌های متوسط و عدم رغبت به گسترش خدمات جدید در کلینیک‌های بزرگ تصویربرداری است. وی با اشاره به تورم و مشکلات اقتصادی مردم گفت: مردم ما توان پرداخت همین تعرفه‌ها را هم ندارند. دولت باید سرانه‌ی بهداشت و درمان را ارتقاء دهد بخش دولتی و خصوصی هم ندارد. در حال حاضر بخش خصوصی چیزی در حدود 80 درصد خدمات بهداشتی و درمانی را ارائه می‌کند.

وی ضمن انتقاد از بی‌توجهی به عرصه پیشگیری گفت: چرا سیستم بهداشت و درمان ما توقع دارد مردم در این شرایط اقتصادی پول‌های هنگفت برای درمان بیماری‌های خود صرف کنند؛ در حالی که در دنیا، اصل بر پیشگیری است. سرمایه‌گذاری در پیشگیری و افزایش سرانه سلامت راه حل نجات سیستم بهداشت و درمان ما است. سونوگرافی غربالگری مادران باردار زمانی لوکس شناخته می‌شد امروز جنین ناسالم در حالی که 16 هفته‌ای را طی می‌کند با اجازه مقامات رسمی سقط می‌شود. خیلی از هزینه‌ها به این ترتیب کاهش پیدا می‌کند تشخیص زودهنگام سرطان پستان یک سرمایه‌گذاری است. همین موضوع برای سنجش تراکم استخوان افراد مسن مصداق دارد. متاسفانه ما چشم هایمان را به روی حل مسائل بستیم و با فرافکنی جامعه پزشکی را زیاده‌خواه تلقی می‌کنیم.

 

*همراه با معاونت ها در هفته ای که گذشت

 

19 رای صادره و بررسی 27 پرونده

معاونت انتظامی سازمان نظام پزشکی مشهد طی هفته گذشته 27 پرونده را بررسی و 19 جلسه کارشناسی برگزار کرد.

در این مدت 18 پرونده جدید به ثبت رسید و 19 رای در خصوص پرونده‌های در دست اقدام صادر شد.

در مجموع این معاونت طی این مدت پاسخگوی 62 مراجعه کننده عمومی، 31 مراجعه از سوی پزشکان و کادر درمانی بوده و 2 مشاوره حقوقی ارائه کرده است. همچنین جلسه هیات بدوی انتظامی، هیات تجدید نظر انتظامی، جلسه شورای تخصصی دندانپزشکی و جلسه حل و فصل 2 مورد شکایت از داروخانه با حضور شاکی داروساز و نماینده انجمن داروسازی، از سوی این معاونت طی هفته گذشته برگزار شد.

 

رسیدگی به3 تخلف تبلیغاتی و ثبت 11 درخواست جدید

طی هفته گذشته معاونت فنی، نظارت و آموزشی 7 مجوز تبلیغاتی صادر و 11 درخواست جدید را ثبت کرد.

این معاونت به 3 مورد گزارش تخلف تبلیغاتی در حوزه پزشکی رسیدگی کرد و یک مرکز متخلف (مداخله گر در درمان) را به اداره نظارت بر درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد، گزارش کرده که منجر به پلمپ مرکز شد.

علاوه بر این از سوی معاونت فنی، نظارت و آموزشی جلسه‌ی «رای دیوان عدالت اداری در خصوص اپی لیزر» برگزار و مقرر گردید ؛ نظر کمیسیون ملی صلاحیت حرفه ای شاغلان حرف پزشکی و وابسته اخذ و ملاک عمل قرار گیرد.

همچنین جلسات «کمیسیون تبلیغات» و «واحد نظارت با حضور کمیسیون تخصصی تعرفه و بیمه» طی این هفته برگزار شد. در این جلسات موضوعاتی چون درخواست تبلیغات گروه پزشکی، تبلیغات مرتبط با یک شرکت فرآورده های گوشتی و تدوین ساز و کار استانداردسازی مهر پزشکان و استعلام آن توسط بیمه ها قبل از اخذ قرارداد مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

 

از زینت آلات با طراحی خاص تا دوره های آموزشی MBA

طی هفته گذشته از سوی معاونت پشتیبانی و رفاهی جهت ارائه خدمات متنوع، برنامه ریزی و با مجموعه های مختلف جهت ارائه خدمات خرید گروهی با شرایط ویژه به اعضاء مذاکره شد.

ارائه خدمات ردیاب خودرو از طریق مجموعه «گلدنت» اجرایی شد. ارائه خدمات مبلمان کلاسیک از طریق مجموعه «جوگلان» و ارائه خدمات نصب و فروش پرده از طریق گالری پرده «تفرشی» در قالب جشنواره «سپیدار» برنامه ریزی شد.

همچنین از سوی این معاونت با مجموعه «خلاقان جوان» جهت ارائه خدمات آموزشی دوره های مدیریتMBA، مجموعه «جواهر حقانی» جهت ارائه خدمات زینت آلات با طراحی خاص، با مجموعه «دیجیران» جهت ارائه خدمات در حوزه ساعت و مجموعه VISANA جهت ارئه خدمات در حوزه دستگاه ضد عفونی کننده با شرایط ویژه به اعضاء مذاکره شد.

 

*جلسه محور

 

 • برگزاری جلسه هیئت مدیره سازمان
 • برگزاری جلسه شورای معاونین
 • حضور ریاست، معاونین و نمایندگانی از سازمان در جلسه ستاد بحران با استانداری در محل دفتر اجتماعی استانداری و بررسی جایگاه بخش خصوصی در بحران و طرح مشکلات عدیده وارده به بخش خصوصی ناشی از بحران .
 • حضور معاون فنی، نظارت و آموزش سازمان در جلسه کمیته توزیع تجهیزات پزشکی استانداری دفتر آقای دکتر رسولیان
 • برگزاری جلسه تست وبینار برای شورای معاونین و هیات مدیره
 • برگزاری جلسه کمیته بررسی تجویز و مصرف منطقی دارو "بررسی نسخ"
 • جلسه مشترک سازمان نظام پزشکی با شرکت های محاسب با محوریت تنظیم اظهارنامه مالیات عملکرد 1398جامعه پزشکی
 • جلسه تودیع مسئول صندوق تعاون و رفاه شعبه نظام پزشکی مشهد " با توجه به مصوبه هیات مدیره صندوق تعاون و رفاه و  در راستای ارائه خدمات به جامعه پزشکی ، با حضور اقای دکتر کاظمی مدیرعامل و دکتر جباری عضو هیات مدیره صندوق ،سرکار خانم دکتر شاعره امیر شریفی به عنوان مسئول صندوق در مشهد منصوب  و شروع بکار نمود."

 

*پیگیری و مکاتبات

 

 • پیگیری دریافت اقلام محافظتی با مساعدت دادستان محترم عمومی و انقلاب مرکزی استان
 • مکاتبه با دبیر شورای عالی به منظور امکان طرح موضوع "تشکیل جلسات کمیسیون تبلیغات سازمانهای نظام پزشکی طبق زمانبندی مصوب در قانون نظام پزشکی و تسریع در پاسخ استعلام مقام قضایی در خصوص مجوزهای صادره برای تبلیغات حوزه سلامت" و دستور کار شورای عالی
 • با توجه به اقدام اسنپ مبنی بر افزودن گزینه "پزشک و مشاور" به اپلیکیشن فعلی خود و ایجاد امکان دریافت مشاوره پزشکی و روانپزشکی به صورت آنلاین برای کاربران خود بدون مراجعه حضوری و در تمامی زمینه ها و نظر به اینکه ویزیت آنلاین مشاوره پزشکی"مجازی و غیرمجازی" خارج از صلاحیت اسنپ می باشد با رئیس شورای عالی مکاتبه و تقاضا شد شورای عالی هر چه سریعتر وارد بحث های کارشناسی شده و از ادامه این روند ممانعت به عمل آورد.
 • به منظور تکمیل اطلاعات مربوط به قراردادهای پسماند و بررسی واحدهای فاقد قرارداد از شرکتهای ذی صلاح درخواست آخرین اطلاعات قراردادهای پسماند شد.
 • با عنایت به برگزاری جلسه کمیته تشخیص" بررسی تقاضاهای نصب تابلوهای راهنما بر اساس دستورالعمل نحوه استقرار تابلوهای پزشکان و حرف وابسته" مصوبات جلسه برای متقاضیان ارسال شد.
 • پیرو برگزاری جلسه مشترک سازمان نظام پزشکی با شرکتهای محاسب به منظور تبادل نظر در تنظیم اظهارنامه مالیاتی عملکرد گروه پزشکی در سال 1398 از شرکتهای مذکور تقاضا شد تا بسته پیشنهادی خود را در خصوص "تکمیل و ارسال اظهارنامه عملکرد-ارزش افزوده-آمار و معاملات فصلی و مشاوره در تمام زمینه های مالی و مالیاتی" را در اسرع وقت به سازمان ارسال نمایند.

 

*گوناگون

 • بی تدبیری در برخورد با موج دوم کویید 19، چرا تست کرونا دیگر برای همه رایگان نیست (شهرآرا)
 • مشهد؛ هر دو ساعت سه قربانی (قدس)
 • شناسایی 15 بیمار مشکوک به تب کریمه کنگو در تربت جام(شهرآرا)
 • مرگ و میر 2 برابر بستری 4 برابر (شهرآرا)
 • خواب ستاد استانی کرونا در وضعیت قرمز استان! (خراسان)
 • کمبود مراکز سی.تی.اسکن کرونایی (شهرآرا)
 • «اکسیژن» هست اما کم و گران! (شهرآرا)
 • افراط در تجویز و تبلیغ تست آنتی بادی کرونا (قدس)
 • سفر غیرضروری به مشهد ممنوع! (خراسان)

 

کليه حقوق مادي و معنوي مطالب مندرج، براي سازمان نظام پزشکی خراسان رضوی محفوظ مي باشد.

طراحي و اجرا توسط سروش مهر رضوان