بسم الله الرحمن الرحیم
امروز : جمعه, 28 شهریور 1399

مقاله ها

خبرنامه شماره 77 سازمان نظام پزشکی مشهد منتشر شد.

از دریچه خبر
سومین هم اندیشی در خصوص عادلانه سازی تعرفه های  خدمات سلامت برگزار شد

سومین هم اندیشی با موضوع «عادلانه سازی تعرفه های خدمات سلامت» با حضور روسا و فعالان انجمن های علمی و تخصصی در محل سازمان نظام پزشکی مشهد برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی سازمان نظام پزشکی مشهد، در این هم اندیشی ضمن تاکید برحمایت از دهک های پایین درآمدی جامعه، در خصوص تبعات منفی نرخ های پایین ارائه خدمات سلامت  بحث و تبادل نظر شد.
بر اساس این گزارش در این  هم اندیشی اعلام هر گونه تعرفه‌ای که مبتنی بر واقعیات تورم و نیازهای اقتصاد سلامت نباشد؛ مورد مخالفت قرار گرفت و تاکید شد که در شرایطی که بیماری کرونا بار مضاعفی را به کادر فعال در حوزه بهداشت و درمان وارد کرده است؛ تعرفه های پایین، آثار زیانباری از جمله تعطیلی مراکز درمانی، کاهش کیفیت خدمات و عدم امکان تأمین تجهیزات و لوازم پزشکی مورد نیاز را در پی خواهد داشت.
همچنین این گزارش می افزاید؛ پزشکان و متخصصان حاضر در این جلسه بر اجرای مصوبه شورای عالی سازمان نظام پزشکی مبنی بر افزایش جزء فنی تعرفه، معادل تورم اعلام شده توسط بانک مرکزی و افزایش جزء حرفه‌ای آن، حداقل معادل افزایش متوسط حقوق و دستمزد، تاکید کردند.
گفتنی است؛ هیئت وزیران به پیشنهاد مشترک وزارتخانه های بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان برنامه و بودجه کشور و تأیید شورای عالی بیمه سلامت کشور تعرفه خدمات تشخیصی و درمانی در بخش خصوصی را تعیین می کند. این در حالی است که نقش سازمان نظام پزشکی به عنوان متولی اصلی ارائه خدمات بهداشتی و درمانی در بخش خصوصی در خصوص تعیین این تعرفه ها تقریبا نادیده گرفته می شود.


همراه با معاونت ها  در هفته ای که گذشت
                                                                             20 رای صادره و بررسی 16 پرونده
معاونت انتظامی سازمان نظام پزشکی مشهد طی هفته گذشته 16 پرونده را بررسی و 11 جلسه کارشناسی برگزار کرد.
در این مدت 15 پرونده جدید به ثبت رسید و 20 رای در خصوص پرونده های در دست اقدام صادر شد.
در مجموع این معاونت طی این مدت پاسخگوی 48مراجعه کننده عمومی ، 27 مراجعه از سوی پزشکان و کادر درمانی بوده و 2 مشاوره حقوقی نیز ارائه کرده است.
همچنین جلسه شورای تخصصی دندانپزشکی و جلسه هیات بدوی انتظامی از سوی این معاونت به ترتیب در تاریخ های پنجم و ششم اردیبهشت ماه  برگزار شد.

صدور 4مجوز تبلیغات و رسیدگی به4 تخلف تبلیغاتی
طی هفته گذشته معاونت فنی، نظارت و آموزشی 4  مجوز تبلیغاتی صادر کرده و 3 درخواست جدید را ثبت کرد.
همچنین این معاونت به 4 مورد گزارش تخلف تبلیغاتی رسیدگی کرده و با موضوع اصلاح تابلو سردرب مطب با دو پزشک مکاتبه کرد.
در این مدت با رصد انجام شده از سوی این معاونت 4 مورد مداخله گر در درمان شناسایی شدند و جهت پیگیری بیشتر به بخش «نظارت بر درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد» ارجاع شدند.

ارائه خدمات خرید گروهی از کتاب تا دوچرخه
معاونت پشتیبانی و رفاهی در راستای اجرای طرح خرید گروهی موفق به دریافت تخفیف 35 درصدی از نشر قطره و چشمه برای بیش از 1800 عنوان کتاب در قالب جشنواره «سپیدار» شد.
با توجه به استقبال اعضاء محترم ثبت نام در طرح خرید گروهی دوچرخه از سوی این معاونت تا 16 خرداد ماه تمدید گردید.
همچنین مذاکراتی با شرکت بزرگ «فکر خوب» فعال در عرصه بازی های فکر ی، «دیجیران» از فعالین ساعت
مجموعه «سران» فعال در عرصه مبلمان کلاسیک و «پاراگون» که محصولات چرم طبیعی عرضه می‌کند؛ در قالب طرح های خرید گروهی، جشنواره سپیدار و ... انجام شده است که جزئیات آن در روزهای آتی جهت بهره برداری اعضا منتشر خواهد شد.


همراه با نامه‌ها و جلسات در هفته‌‌ای که گذشت
*جلسه شورای معاونین برگزار شد.
* جلسه مجازی «ویدئو کنفرانس» با موضوع «آیین نامه تابلو و سرنسخه پزشکان»،  دوشنبه 12 خرداد ماه جاری برگزار گردید.
*در خصوص تعیین بهای تمام شده خدمات با استفاده از «روش‌های هزینه‌یابی» با رؤسا و دبیران انجمن‌های علمی و تخصصی و صنفی مکاتبه شد.
*طی نامه‌ای دو نفر پزشک معتمد سازمان در راستای تسهیل اخذ مجوز وسایل دفاع شخصی به رئیس محترم پلیس پیشگیری استان خراسان رضوی معرفی شدند.
*در پی برگزاری جلسه مشترک کارگروه پسماندهای عفونی سازمان با شرکت‌های ذی صلاح در خصوص «تعهدات شرکت، نرخ سال 1399، تفاهم نامه سال 1399 و طرح نامه‌های شکایت برخی از اعضای سازمان از دو شرکت و ...» صورتجلسه برای اقدام مقتضی تحویل شرکت‌های مذکور شد.
*طی یک  نامه « عضو جدید هیئت بدوی انتظامی جایگزین عضو قبلی مستعفی» به  معاون انتظامی سازمان نظام پزشکی کشور معرفی شد.
*لیست پیشنهادات و انتظارات حوزه سلامت به منظور طرح در «شورای پیشگیری از وقوع جرم استان»  از طریق مکاتبه با معاون قضایی رئیس کل دادگستری در امور اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم، ارسال شد.
*لیست نوبت  نخست جهت «صدور مجوز فعالیت گروه پزشکی در گردشگری سلامت» طی نامه ای به معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد ارسال گردید.
*نامه انجمن آنستزیولوژی و مراقبت‌های ویژه در خصوص برخی از کدهای بیهوشی در کتاب ارزش نسبی خدمات سلامت به معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد ارجاع داده شد.


  اخبار گوناگون :
•    100 نفر از کادر درمانی علوم پزشکی سبزوار مبتلا یا مشکوک به کرونا هستند. (روزنامه خراسان)
•    آسیب های مضاعف نابینایان و ناشنوایان از کووید 19(روزنامه شهرآرا)
•    ورود 5 شرکت دانش بنیان به حوزه ساخت واکسن کرونا (روزنامه شهرآرا)
•    ساخت کیت پرطرفدار تشخیص کرونا در کشور (روزنامه شهرآرا)
•    واکسن کرونا مهرماه می رسد (روزنامه قدس به نقل از فارس)
•    بلای عادی شدن کرونا (روزنامه شهرآرا)
•    عوارض شدید کووید 19 در سیگاری ها (روزنامه شهرآرا)
•    خراسان رضوی در معرض هشدار کرونا ( خراسان 10/3/99)؟
•    خراسان رضوی به مرحله مهار کرونا رسید (شهرآرا 10/3/99)؟کليه حقوق مادي و معنوي مطالب مندرج، براي سازمان نظام پزشکی خراسان رضوی محفوظ مي باشد.

طراحي و اجرا توسط سروش مهر رضوان