بسم الله الرحمن الرحیم
امروز : دوشنبه, 13 آذر 1402

مقاله ها

توصیه های فنی و نظارت

توصیه های فنی

♦ به دلیل جلوگیری از سوءاستفاده افراد فاقد صلاحیت در امر درمان در موارد زیر نسبت به جمع‌آوری تابلو مطب/دفترکار اقدام فرمایید:

• در صورت فوت نزدیکان خود که عضو سازمان بوده اند.

• در صورت جا به جایی و یا تعطیلی مطب/دفترکار 

  


♦ به منظور آگاهی از ضوابط و مقررات تبلیغاتی، در صورت تماس کانون‌های آگهی به منظور تبلیغات در فضای مجازی و تبلیغات محیطی قبل از عقد قرارداد با واحد نظارت سازمان نظام پزشکی مشهد 05136020383 تماس بگیرید.

 

 


♦ باستناد دستورالعمل «نحوه اطلاع‌رسانی امور پزشکی و تبلیغات و انتشار آگهی‌های دارویی، مواد خوراکی، آشامیدنی، آرایشی، بهداشتی» چاپ هر گونه تولیدات چاپی (تقویم، سررسید و ...) حاوی عناوین تبلیغاتی نیاز به اخذ مجوز رسمی از سازمان نظام پزشکی می‏‏ باشد.

 

 


 

♦ در صورت افتتاح مطب جدید و یا جا به جایی مطب، اعلام آدرس محل فعالیت جدید به سازمان نظام پزشکی مشهد و سامانه معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد الزامی است.
در صورت عدم اعلام مقتضی است در اسرع وقت اقدام فرمایید.

 

 


 

♦ انجام هر گونه فعالیت های تشخیصی و درمانی در مطب، دفترکار و موسسات پزشکی صرفاً باید توسط پزشک و یا کاربران مجاز دارای مدرک مرتبط در محل انجام گردد و مسئولیت بروز هر گونه عوارض درمانی توسط کاربران به عهده پزشک معالج می باشد.

 

 


 

♦ در ارائه اطلاعات شخصی نظیر کد ملی، آدرس، تلفن به شرکت‌های تجاری تحت عنوان "جشنواره‌های تخفیف به کادر درمان" دقت فرمایید.

 

 


 

♦ در صورت عقد قرارداد با شخص حقیقی و یا حقوقی، حضور پزشک و مسئول فنی و نصب پروانه مطب الزامی است و ارائه خدمات درمانی در زمان عدم حضور پزشک ممنوع است و در صورت بروز هرگونه مشکل ناشی از ارائه خدمات درمانی پزشک مسئول خسارت وارده به بیمار می‌باشد.

 

 


 

♦ برگزاری هرگونه کلاس‌های آموزشی در مراکز درمانی، مطب و دفاترکار (به جز مراکز آموزشی دانشگاهی و سایر مراکز آموزشی مجاز و مورد تائید سازمان نظام پزشکی یا دانشگاه علوم پزشکی) و یا صدور گواهی پایان دوره ممنوع می‌باشد.

 

 


 

♦ مصوبه «کارگروه پیشگیری و مبارزه با سقط عمدی جنین» مستقر در ستاد وزارت متبوع:

• با توجه به تکالیف مقرر در این قانون، مطالعه کامل آن منجر به آشنایی کلیه ذینفعان فعال در حوزه بهداشت و درمان کشور خواهد شد و از آسیب‌های حقوقی یا کیفری پیشگیری می‌گردد.
• مطابق با ماده 56 قانون «سقط جنین ممنوع بوده و از جرائم دارای جنبه عمومی می‌باشد و مطابق مواد (716) تا (720) قانون مجازات اسلامی و مواد این قانون، مستوجب مجازات دیه، حبس و ابطال پروانه پزشکی است».

• مادر صرفاً در مواردی که در قانون پیش‌بینی شده می‌تواند درخواست سقط جنین را به مراکز پزشکی قانونی تقدیم نماید و مراحل بعدی آن بر اساس دستورالعمل شماره 100/6239/9000 مورخ 1402/02/05ریاست محترم قوه قضائیه در خصوص ماده 56 اجرا گردد.

 

کليه حقوق مادي و معنوي مطالب مندرج، براي سازمان نظام پزشکی خراسان رضوی محفوظ مي باشد.

طراحي و اجرا توسط سروش مهر رضوان