بسم الله الرحمن الرحیم
امروز : چهارشنبه, 03 مرداد 1403

مقاله ها

توصیه های فنی و نظارت

توصیه های فنی

♦ به دلیل جلوگیری از سوءاستفاده افراد فاقد صلاحیت در امر درمان در موارد زیر نسبت به جمع‌آوری تابلو مطب/دفترکار اقدام فرمایید:

• در صورت فوت نزدیکان خود که عضو سازمان بوده اند.

• در صورت جا به جایی و یا تعطیلی مطب/دفترکار 

  


♦ به منظور آگاهی از ضوابط و مقررات تبلیغاتی، در صورت تماس کانون‌های آگهی به منظور تبلیغات در فضای مجازی و تبلیغات محیطی قبل از عقد قرارداد با واحد نظارت سازمان نظام پزشکی مشهد 05136020383 تماس بگیرید.

 

 


♦ باستناد دستورالعمل «نحوه اطلاع‌رسانی امور پزشکی و تبلیغات و انتشار آگهی‌های دارویی، مواد خوراکی، آشامیدنی، آرایشی، بهداشتی» چاپ هر گونه تولیدات چاپی (تقویم، سررسید و ...) حاوی عناوین تبلیغاتی نیاز به اخذ مجوز رسمی از سازمان نظام پزشکی می‏‏ باشد.

 

 


 

♦ در صورت افتتاح مطب جدید و یا جا به جایی مطب، اعلام آدرس محل فعالیت جدید به سازمان نظام پزشکی مشهد و سامانه معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد الزامی است.
در صورت عدم اعلام مقتضی است در اسرع وقت اقدام فرمایید.

 

 


 

♦ انجام هر گونه فعالیت های تشخیصی و درمانی در مطب، دفترکار و موسسات پزشکی صرفاً باید توسط پزشک و یا کاربران مجاز دارای مدرک مرتبط در محل انجام گردد و مسئولیت بروز هر گونه عوارض درمانی توسط کاربران به عهده پزشک معالج می باشد.

 

 


 

♦ در ارائه اطلاعات شخصی نظیر کد ملی، آدرس، تلفن به شرکت‌های تجاری تحت عنوان "جشنواره‌های تخفیف به کادر درمان" دقت فرمایید.

 

 


 

♦ در صورت عقد قرارداد با شخص حقیقی و یا حقوقی، حضور پزشک و مسئول فنی و نصب پروانه مطب الزامی است و ارائه خدمات درمانی در زمان عدم حضور پزشک ممنوع است و در صورت بروز هرگونه مشکل ناشی از ارائه خدمات درمانی پزشک مسئول خسارت وارده به بیمار می‌باشد.

 

 


 

♦ برگزاری هرگونه کلاس‌های آموزشی در مراکز درمانی، مطب و دفاترکار (به جز مراکز آموزشی دانشگاهی و سایر مراکز آموزشی مجاز و مورد تائید سازمان نظام پزشکی یا دانشگاه علوم پزشکی) و یا صدور گواهی پایان دوره ممنوع می‌باشد.

 

 


 

♦ مصوبه «کارگروه پیشگیری و مبارزه با سقط عمدی جنین» مستقر در ستاد وزارت متبوع:

• با توجه به تکالیف مقرر در این قانون، مطالعه کامل آن منجر به آشنایی کلیه ذینفعان فعال در حوزه بهداشت و درمان کشور خواهد شد و از آسیب‌های حقوقی یا کیفری پیشگیری می‌گردد.
• مطابق با ماده 56 قانون «سقط جنین ممنوع بوده و از جرائم دارای جنبه عمومی می‌باشد و مطابق مواد (716) تا (720) قانون مجازات اسلامی و مواد این قانون، مستوجب مجازات دیه، حبس و ابطال پروانه پزشکی است».

• مادر صرفاً در مواردی که در قانون پیش‌بینی شده می‌تواند درخواست سقط جنین را به مراکز پزشکی قانونی تقدیم نماید و مراحل بعدی آن بر اساس دستورالعمل شماره 100/6239/9000 مورخ 1402/02/05ریاست محترم قوه قضائیه در خصوص ماده 56 اجرا گردد.

 

 


 

♦اطلاعیه سازمان در خصوص حدود مجاز انتشار تصاویر بیماران در هرگونه تبلیغات و فضای مجازی:

با توجه به اعلام مقام محترم قضائی، انتشار تبلیغات حوزه سلامت که خلاف شئونات اسلامی و اخلاقی باشد و انتشار عکس‌های خارج از عرف در فضای مجازی جرم می‌باشد و برخورد با منتشرکنندگان در دستور کار قوه قضائیه قرار گرفته است. خواهشمند است  بمنظور پیشگیری از هرگونه مشکلات قانونی نسبت به حذف تصاویر فوق از صفحات شخصی خود اقدام نمایید و همچنین به موارد زیر در تبلیغات توجه داشته باشید:

•  باستناد ماده 24 دستور العمل نحوه اطلاع‌رسانی امور پزشکی و تبلیغات و انتشار آگهی دارویی ، مواد خوراکی ، آشامیدنی ، آرایشی ، بهداشتی و امور پزشکی " نمایش تصاویر سر و صورت، اندام فوقانی و اندام تحتانی (زانو به پایین) در صورتی امکان‌پذیر است که هویت بیمار قابل شناسایی نبوده و رضایت کتبی و آگاهانه از وی اخذ شده باشد. نمایش تصویر سایر قسمت‌های بدن (منجمله شکم و سینه) ممنوع است. اندام قبل از تصویربرداری باید عاری از هرگونه رنگ یا براق‌کننده بوده و تصاویر نمایش داده شده نیز باید بدون روتوش یا جلوه ویژه باشد".

 • باستناد ماده 25 دستورالعمل مذکور "انتشار فیلم یا تصویر از محل مطب/دفترکار یا موسسه مجاز است در این صورت صوت یا تصویر هیچ فرد دیگری به جز کادردرمانی پروانه‌دار آن موسسه نباید دیده شود. انتشار تصاویر تجهیزات پزشکی در پس زمینه محتوای تبلیغ، به گونه ای که برند محصول مشخص نباشد در صورت تائید کمیته تبلیغات مجاز خواهد بود.

 • برای پیشگیری از انتشار ناخواسته تصاویر در فضای مجازی از نگهداری آن در سیستم‌های هوشمند از جمله لپ تاپ و گوشی که قابلیت اتصال به اینترنت یا هک شدن را دارند پرهیز نمایند.

• در صورتیکه صفحه تبلیغاتی بدون اطلاع عضو سازمان (توسط لیدر، ادمین و ...) در فضای مجازی در حال فعالیت می‌باشد مراتب را کتبا به مراجع قضایی و سازمان نظام پزشکی مشهد اعلام نمایند.

• نظارت بر فعالیت افرادی که صفحات تبلیغاتی پزشکان و مراکز درمانی را اداره می‌نمایند.

 • برابر اعلام مقام قضایی در صورتیکه پزشک و یا مسئول فنی مرکز مطلع باشد و اقدام به درج شکایت از فرد منتشرکننده تصاویر در مراجع ذی صلاح ننماید شریک جرم در انتشار تصاویر خواهد بود.

 

کليه حقوق مادي و معنوي مطالب مندرج، براي سازمان نظام پزشکی خراسان رضوی محفوظ مي باشد.

طراحي و اجرا توسط سروش مهر رضوان