بسم الله الرحمن الرحیم
امروز : پنج شنبه, 10 مهر 1399

مقاله ها

خبرنامه شماره 84 سازمان نظام پزشکی مشهد منتشر شد

 

خبرنامه شماره 84 سازمان نظام پزشکی مشهد، با موضوع اخبار و رویدادهای هفته چهارم تیرماه جاری منتشر شد

در این شماره آمده است ...

 

 درحوزه ریاست :

 1)برگزاری جلسه هیات مدیره سازمان نظام پزشکی مشهد  و دعوت از آقای مهندس کریمیان مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری مشهد و بررسی مشکلات مدیریت پسماندهای عفونی گروه پزشکی
2)برگزاری جلسه شورای معاونین
برگزاری جلسه کمیسیون پیشگیری از وقوع جرم  در حوزه سلامت / این کمیسیون به ریاست جناب آقای مرتضوی " معاون قضایی رئیس کل دادگستری استان خراسان رضوی در امور اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم " و با هدف ایجاد ترکیبی مناسب و مرتبط از نهادها و دستگاه های ذیربط اعم از دولتی و خصوصی برای هم اندیشی و هم آهنگی در زمینه پیشگیری از وقوع جرم در حوزه سلامت تشکیل شده است. در این جلسه گزارش فرآیند تهیه فلوچارت نحوه  پیگیری و برخورد با تبلیغات کالاهای قاچاق و خدمات سلامت محور ارائه و در مورد " رصد- پیگیری- ساماندهی و مدیریت صحیح تبلیغات حوزه سلامت در فضای مجازی " و . . . بحث و تبادل نظر شد .
3)جلسه ریاست با کمیته IT سازمان برگزار و زیرساخت های الکترونیکی فعلی و نحوه ارتقاء برنامه های سازمان مورد بررسی و تبادل نظر قرار گرفته و مقرر شد برنامه پیشنهادی و برآورد هزینه در این مورد در هفته آتی ارائه گردد .
4)برگزاری جلسه کمیته  بررسی تجویز و مصرف منطقی دارو  "بررسی نسخ"
5)نظر به آسیب های وارده به بخش خصوصی و مشکلات عدیده ایجاد شده در بحران کرونا جلسه پیگیری مشکلات جامعه پزشکی در بحران کرونا با حضور نمایندگان گروههای مختلف جامعه پزشکی برگزار و روش های مختلف تکمیل آمارهای مورد نیاز در این حوزه بررسی شد .
6)نظر به مشکلات عدیده موجود در مدیریت پسماندهای عفونی مطب ها و مراکز درمانی جلسه ای با حضور نمایندگانی از فرمانداری، نظارت و اعتباربخشی دانشگاه، اداره حفاظت محیط زیست، معاونت بهداشتی دانشگاه و دو شرکت طرف قرارداد پسماند ( کاسپین-آرمان نگار مهر )برگزار گردید.
7)با عنایت به فقدان فلوشیپ جراحی تومورهای استخوانی و عضلانی در شهر مشهد به عنوان اولین کلان شهر بعد از پایتخت با معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی کشور و نظر به اعلام آمادگی یکی از متخصصین ارتوپدی دارای فلوشیپ در این رشته به منظور تمهید خاص جهت حضور یک پزشک متقاضی به صورت پاره وقت در مشهد انجام شد . (موضوع در حال پیگیری می باشد )
8)پیرو گزارش رسیده به سازمان و به منظور کنترل و نظارت مطب های همکاران در رعایت پروتکل های ابلاغی در بحران کرونا از مطب یکی از همکاران گزارش شده، بازدید نظارتی به عمل آید که شرایط مشاهده شده 100% با گزارش ارسالی مغایر بود. به منظور تقدیر از همکار محترم در رعایت پروتکل های بهداشتی لوح تقدیر از طرف سازمان ارسال خواهد شد.
9)پیرو مکاتبه برخی همکاران عضو سازمان نظام پزشکی مشهد "مسئول فنی مراکز دیالیز" با سازمان و طرح مشکلات موجود و به منظور کمک به حل مشکل مطروحه سازمان نظام پزشکی مشهد در زمینه عدم لغو قرارداد بیمه سلامت با مطب همکاران مسئول فنی مراکز که در شیفت غیر همزمان با مرکز در مطب خود ارائه خدمت می کنند با بیمه سلامت مکاتبه انجام شد .
10)با توجه به تداوم اخطار جمع آوری دستگاه کارتخوان (POS) مطب ها به دلیل تراکنش پایین / لیست دوم همکارانی که اخطار دریافت کردند یا دستگاه کارتخوان آنها جمع آوری شده است به رئیس امور حسابرسی مالیاتی اداره کل امور مالیاتی استان خراسان رضوی ارسال شد.


همراه با معاونت فنی ، نظارت و آموزشی
 طی هفته گذشته معاونت فنی ، نظارت و آموزشی 2 مجوز تبلیغاتی صادر کرده و 3 درخواست جدید را ثبت کرد . این معاونت 18 مورد از صفحات تبلیغاتی اینستاگرام با دنبال کننده های بسیار زیاد که بستر تبلیغات غیرمجاز را فراهم کرده بودند را رصد کرده و به دادسرای ویژه جرایم سایبری مشهد ارجاع کرد که در پی آن و با پیگیری های دادستان محترم از فعالیت تبلیغاتی این صفحات اینستاگرام ممانعت به عمل آمد.
 معاونت فنی ، نظارت و آموزشی همچنین در هفته گذشته به 4 مورد گزارش تخلف تبلیغاتی در حوزه پزشکی رسیدگی کرده است .
جلسه کمیسیون تبلیغات با موضوع قرائت نامه مجمع انجمن‌های تشخیص آزمایشگاهی خراسان در خصوص شرایط نمونه گیران خون آزمایشگاه ها در منزل در شرایط شیوع ویروس کرونا برگزار گردید.
 اگرچه در شرایط حساس کنونی علی‌رغم اینکه عدم مراجعه بیماران به محل آزمایشگاه ها و مراکز درمانی در کاهش ریسک ابتلا به ویروس کرونا می‌تواند موثر باشد اما در صورت عدم نظارت کافی و مستمر بر رعایت موارد بهداشتی توسط افراد اعزام شونده به خارج از آزمایشگاه می‌تواند سبب شیوع این بیماری به طور ناخواسته گردد لذا تا اطلاع ثانوی از اعطای مجوز تبلیغات "امکان نمونه گیری در منزل و خارج از آزمایشگاه "خودداری می گردد.

 

همراه با معاونت انتظامی
21 رای صادره و بررسی 22 پرونده
 معاونت انتظامی سازمان نظام پزشکی مشهد طی هفته گذشته 22 پرونده را بررسی و 21 جلسه کارشناسی برگزار کرد . در این مدت 26 پرونده جدید به ثبت رسید و 21 رای در خصوص پرونده های در دست اقدام صادر شد در مجموع این معاونت طی این هفته پاسخگویی 67 مراجعه کننده عمومی و 29 مراجعه از سوی پزشکان و کادر درمانی بوده و یک مشاوره حقوقی ارائه کرده است همچنین جلسه هیئت بدوی انتظامی و جلسه شورای تخصصی دندانپزشکی از سوی این معاونت طی هفته گذشته برگزار شد.

تقدیر و تشکر
خداوند منان را سپاس می گوییم که بندگان شریف و فرشته خو آفریده است که با لباس سپید به دیگر آفریدگان خدا خدمت می کنند ، که عبادت بجز خدمت خلق نیست . در همین راستا از آقای دکتر هادی باقری حسینی که خدمتشان از دید بیماران چشمگیر بوده است تشکر می‌کنیم و برایشان عمری با برکت آرزومندیم .

اخبار گوناگون

•    شهادت 138 تن از مدافعان سلامت ( خراسان)
•    13 استاد علوم پزشکی مشهد در جمع دانشمندان برتر جهان (خراسان)پیشنهاد اعمال برخی محدودیت های کرونایی در مشهد (شهرآرا)
•    راه اندازی مرکز درمان " شهدای سلامت " (شهرآرا)
•    گفتگو با معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی در خصوص میزان خطای آزمایش کرونا  "نیمی از پاسخ های منفی در عمل مثبت است ." (قدس )
•    خراسان رضوی در بین 3 استان با پیک شیوع کرونا (خراسان)
•    بستری روزانه 12 کودک کرونایی در مشهد (شهرآرا)
•    ستاد استانی بدون جلسه ! (قدس )
•    بیمارستان های خصوصی و خیریه ای آماده بستری بیماران کرونایی (قدس )
•    راه اندازی مرکز تکمیل درمان بیماران کووید – 19 در مشهد (خراسان )
•    جولان دلالان در بازار ماسک (شهرآرا)
•    ابتلای 12 هزار نفر از کادر درمان به کرونا طی 5 ماه (خراسان)

کليه حقوق مادي و معنوي مطالب مندرج، براي سازمان نظام پزشکی خراسان رضوی محفوظ مي باشد.

طراحي و اجرا توسط سروش مهر رضوان