بسم الله الرحمن الرحیم
امروز : چهارشنبه, 03 مرداد 1403

مشاور حقوقي سازمان

چه قدر با مشاور حقوقي سازمان نظام پزشكي آشنايي داريد ؟

مرتضي داور منش – وكيل پايه يك دادگستري

مشاور حقوقي سازمان نظام پزشكي مشهد

 

مشورت گرفتن تلاش برای جمع کردن عقل ها و به تکامل رساندن تدبیرها است. کاهش خطا، افزایش امنیت کاری، بهبود بخشیدن به امور، لذت بردن از تلاشی که انسان ها انجام می دهند، دوری از دوباره کاری و موازی کاری، احساس پیروزی و بالندگی و غرور، قدرشناسی از نعمت عقل و استفاده از همه نعمت ها در همه زمینه ها میوه هایی هستند که از باغ خردورزی چیده می شوند و در کشورهای پیشرفته، اصل اسلامی و مهم مشورت، مشاوره گرفتن، مشاور داشتن و اهمیت به خود جمعی یک اصل اساسی در پیشرفت همه امور است.

پیچیدگی های زندگانی امروز و پیوستگی هایی که کلیه علوم را در بعضی از زمینه ها به هم وابسته کرده است، ضرورت مشاوره گرفتن و مشورت دادن را بسیار مهم و حايز اهمیت كرده است. به واسطه همين پيچيدگي ها در جوامع و ارتباطات جمعي و فردي، دستگاه هاي حاكميتي را به اين نتيجه رسيده اند كه امور مربوط به افراد جامعه به سياق گذشته پيش نمي رود و تنظيم مقررات الزام آور در سطح ملي، محلي و بين المللي نه تنها لازم و ضروري است، بلكه آشنايي مردم با اين مقررات كه داراي تنوع و پيچيدگي هاي خاص و ويژه است، به راحتي ممكن نيست. بنابر اين در زمينه هاي مختلف بايستي فرهنگ سازي شود.

گروه پزشكي علاوه بر مسايل و مشكلات مربوط به پرونده هاي پزشكي، همانند ساير مردم با موارد مختلف عام و خاص موجود در جامعه مواجه هستند. ضمن اين كه عدم آگاهي از قانون رافع مسؤوليت نيست. به زبان ساده ذكر شده كه از زمان تصويب قوانين و انتشار آن در روزنامه رسمي وبا اين فرض كه همه از مفاد قانون اطلاع يافته اند، تمامي افراد بايستي به مفاد آن پايبند باشند. اما در عمل اين گونه نيست. زيرا بسياري از مردم از مفاد قانون هاي مصوب آگاهي ندارند و اين عدم اطلاع موجب خسارت هاي جبران ناپذير خواهد شد.

شما به عنوان يك شهروند به چه ميزان در زمينه هاي زير آگاهي و اطلاعات داريد؟

  • چك سفيد امضا
  • تمديد اجاره
  • امتناع ورثه از تقسیم ماتركا
  • منازعه و ایراد صدمه
  • خرید آپارتمان از طریق پیش فروش

و مسايل تخصصي مربوط به رشته كاري از جمله:

1-       رابطه حقوقی بیمار و پزشک

2-        انواع مسؤولیت پزشکی

3-        و غيره ...

مسلم است كه در صورت بروز مشكل حقوقي، مراجعه به مراجع قضايي و قانوني حق هر شهروندي است. ولي به تجربه ثابت شده

كه انتخاب دستگاه قضايي براي حل هر مشكلي مناسب نيست و اصولأ مراجعه به آن با توجه به زمان دادرسي و هزينه هاي مربوطه و غيره ... بايستي آخرين راه انتخابي باشد و نه اولين انتخاب شما.

لذا به منظور ارتقاي سطح آگاهي اعضاي محترم سازمان نظام پزشكي مشهد در هر شماره نشريه مطالبي در همين زمينه ها ارايه خواهد شد.

مشاور حقوقي سازمان نظام پزشكي مشهد به منظور ارايه مشاوره رايگان به صورت حضوري به تمامي اعضاي سازمان در تمامي زمينه هاي حقوقي و نه تنها پرونده هاي پزشكي، در روز هاي سه شنبه هر هفته از ساعت 9 تا 11 حضور فعال خواهد داشت.

کليه حقوق مادي و معنوي مطالب مندرج، براي سازمان نظام پزشکی خراسان رضوی محفوظ مي باشد.

طراحي و اجرا توسط سروش مهر رضوان