بسم الله الرحمن الرحیم
امروز : جمعه, 28 مهر 1396

نکته کلیدی در گواهی‌نویسی

نکته کلیدی در گواهی‌نویسی

 

از جمله مسایل بسیار مهم در امر صدور گواهی پزشکی که باید به آن توجه زیادی داشت، احراز هویت بیماری است که به ما مراجعه نموده. برای روشن شدن اهمیت موضوع به داستان زیر توجه نمایید:

یادم می‌آید که در دوران نوجوانی و در زمان تحصیل در دبیرستان، با سه نفراز همکلاس‌ها قرار گذاشتیم که یک روز صبح به مدرسه نرفته و همگی به سینما برویم، اما مشکل اصلی وجود مدیر مدرسه بسیار جدی و هوشیاری بود که به هیچ وجه نمی‌شد با بهانه‌ای وی را در خصوص غیبت خود قانع نمود. بعد از کلی تفکر و برنامه‌ریزی به این نتیجه رسیدیم که جهت قانع کردن این مدیر وظیفه‌شناس باید گواهی پزشکی مبنی بر بیماری خودمان به ایشان ارایه نماییم تا شاید از سر تقصیر ما بگذرد!

یکی از بچه‌ها که سرما خورده بود ضمن مراجعه به پزشک ومعاینه و دریافت نسخه، گواهی استعلاجی برای یک روز استراحت در منزل را نیز اخذ کرده بود.

با هدف اخذ گواهی استعلاجی برای دیگر دوستان عاشق سینما، این همکلاسی سرماخورده خود را به نزد پزشکان دیگری فرستادیم تا ضمن معاینه مجدد، گواهی استعلاجی به نام دیگر دوستان اخذ نماید و به این ترتیب هر چهار نفر برای عدم حضور خود در فردای آن روز گواهی استعلاجی در دست داشتیم و لازم است به این نکته اشاره نمود که هیچ یک از آن پزشکان، از این نوجوان بیمار درخواست ارایه کارت شناسایی ننمودند و تنها بر اساس نام و نام خانوادگی ذکر شده از طرف بیمار اقدام به صدور گواهی استعلاجی کردند.

دو روز بعد هر چهار نفر با در دست داشتن گواهی استعلاجی به مدرسه رفتیم و ....

صدور گواهی برای چند نوجوان که تنها قصد عدم حضور در مدرسه را داشتند شاید چندان مشکل‌آفرین و مساله‌‌ساز نباشد، ولی اگر فردی اخذ گواهی استعلاجی برای فرد دیگر نماید که وی زمان اخذ گواهی اقدام به بزهکاری نموده است، می‌تواند مشکلات قانونی بسیار جدی برای پزشک صادرکننده گواهی ایجاد کند.

مثلاً حالتی را درنظر بگیرید که گواهی استعلاجی به نام کسی صادر گردد که اقدام به اخذ گواهی از پزشک، جهت توجیه عدم حضور در دادگاه یا عدم حضور در محل خدمت سربازی نموده باشد و یا در تاریخ استعلاجی اخذ شده اقدام به سرقت نموده باشد.

با توجه به موارد فوق لازم است همکاران محترم به منظور صدور گواهی استعلاجی دقت لازم را جهت احراز هویت بیمار خود داشته باشند

کليه حقوق مادي و معنوي مطالب مندرج، براي سازمان نظام پزشکی خراسان رضوی محفوظ مي باشد.

طراحي و اجرا توسط سروش مهر رضوان