بسم الله الرحمن الرحیم
امروز : جمعه, 29 شهریور 1398

مقاله ها

اطلاعیه مهم پسماند

همکاران گرامی

با عنایت به ابلاغ جمع بندی کمیسیون های تخصصی تعیین مصادیق زباله عفونی توسط کارگروه پسماند (گروه بیماری های عفونی دانشگاه –هیات مدیره  انجمن متخصصین بیماری های عفونی –معاونت درمان و بهداشت دانشگاه - نماینده هیئت مدیره مجمع انجمنهای علمی و تخصصی و سازمان نظام پزشکی )به شرح زیر :

1 ابزارها و وسایل مصرفی تیز و برنده تماس داده شده با بدن بیماران برای درمان آنها (سرسوزن تزریق-  اسکالپ وین- آنژیوکت- نیدل- تیغ بیستوری- سوزن بخیه- کانولا- لنست- ست دستگاه انفوزیون تزریق- ست سرم- ست ترانسفوزیون خون وفرآوردههای خونی-تیغه چاقو-چاقو- شیشه‌های شکسته- زالو درمانی و وسایل فصد و حجامت.

2 هرگونه دبریدمان بافت Blood  و blood product- اقدام اینوازیو و هرگونه باند و گاز و پنبه و سایر وسایل آغشته به خون بیماران که در درمان آنان استفاده شده باشد .

3 هرگونه وسیله ای که در معاینات داخلی واژینال و رکتال استفاده شده باشد : مثل : اسپیکلوم و دستکش و ...

 

بدینوسیله باطلاع میرساند کار گروه سلامت و امنیت شهر مشهد تا دهه اول آبان ماه به دستگاههای نظارتی مهلت داده است که دارندگان زباله عفونی فاقد قرارداد " حمل و نقل و دفع بهداشتی "  با شرکت های ذی صلاح را به سازمان محیط زیست به منظور معرفی به دستگاه قضائی معرفی نمایند .

لذا آخرین جمع بندی کار گروه پسماند سازمان به شرح ذیل جهت اطلاع و اقدام عزیزان باستحضار رسانده می‌شود .

1) همکارانی که دارای زباله ای از نوع زباله های عفونی فوق الذکر هستندبرای مصون ماندن از برخوردهای  احتمالی  لازم است به یکی از طریق ذیل عمل کنند .

الف-با شرکت ذی صلاح قرارداد حمل با توجه به نوع نیاز خود و حجم زباله تولیدی از 1 تا 3 بار حمل در هفته یا بیشتر را حداکثر تا 15/8/97 منعقد نمایند .

2) اظهارکنندگان فاقد زباله عفونیبه سایت سازمان نظام پزشکی مشهد مراجعه نمایند و فرم تعهد نامه را دانلود کرده و با امضا و مهر نظام پزشکی برای دبیرخانه سازمان ارسال نمایند  یا اینکه به دبیرخانه سازمان مراجعه نمایند و تعهد نامه را حضورا تکمیل و پس از مهر و امضا تحویل دهند .

3) گروههای معاف از قرارداد زباله عفونی -براساس بررسی ها و جمع بندی های کارگروه پسماند ؛گروههای زیر فاقد زباله عفونی می باشند :

روانپزشکان، گفتار درمان‌ها، کاردرمان‌ها، شنوایی‌شناس‌ها، بینایی سنج ها، ارتوز و پروتز و کلینیک های MMTمی‌باشند مگر مورد استثنائی پیدا شود .

کليه حقوق مادي و معنوي مطالب مندرج، براي سازمان نظام پزشکی خراسان رضوی محفوظ مي باشد.

طراحي و اجرا توسط سروش مهر رضوان